Hotarele: populație și statistici
Hotarele are o populație de 3.039 (2026), pe o suprafață de 47,6 km², cu o densitate a populației de 63,8 loc./km². Se află pe locul 1.555 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.039
- 47,6 km²
- 64 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Hotarele ocupă locul 26 (număr de localități: 54).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 210 ‰ în Hotarele, față de o medie de 131 ‰ în județul Giurgiu și 163 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,9 ‰ în Hotarele, față de o medie de 17,2 ‰ în județul Giurgiu și 20,1 ‰ la nivel național.
Hotarele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 49).
Hotarele în cifre
Unde se află Hotarele?
Populația din Hotarele în timp
Populația localității Hotarele a fost de 3.535 în 2016 și de 3.039 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.238 |
| 2022 | 3.168 |
| 2023 | 3.123 |
| 2024 | 3.101 |
| 2025 | 3.041 |
| 2026 | 3.039 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.669.
- Cea mai apropiată localitate este Isvoarele, la 6,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Budești (populație: 7.508), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hotarele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hotarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,7 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 444 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.026 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.399 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 23,7 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 124 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hotarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 1.816 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 1.125 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 597,6 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 626 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,9 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 961 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Hotarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 45,4 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 654 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,94 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 285 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hotarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 103 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 977 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Hotarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,99 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 495 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,99 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 140 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,99 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 240 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hotarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 210 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 93 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hotarele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor65 · 22,9%
- Transport și depozitare46 · 16,2%
- Activități administrative și servicii de suport33 · 11,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit25 · 8,8%
- Industria prelucrătoare23 · 8,1%
- Construcții21 · 7,4%
- Alte activități de servicii18 · 6,3%
- Hoteluri și restaurante15 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor49 · 17,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte38 · 13,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 12,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi27 · 9,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe22 · 7,7%
- Lucrări speciale de construcții21 · 7,4%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră16 · 5,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 5,3%
- Fabricarea produselor alimentare11 · 3,9%
- Activități de închiriere și leasing10 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hotarele?
Populația localității Hotarele este de 3.039 (2026), pe locul 1.555 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hotarele?
Hotarele are o suprafață de 47,6 km², cu o densitate a populației de 64 loc./km².
Populația din Hotarele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hotarele a trecut de la 3.535 la 3.039, adică o variație de −14,0%.
Unde se află Hotarele?
Hotarele se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,156, longitudine 26,373.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hotarele?
În Hotarele, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 210 ‰ (2025), pe locul 93 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hotarele?
În Hotarele, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,9 ‰ (2025), pe locul 3.026 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Hotarele?
Cele mai apropiate de Hotarele sunt: Isvoarele (6,1 km), Greaca (6,1 km), Herăști (6,5 km), Crivăț (7,3 km), Valea Dragului (8,3 km).