Roata de Jos: populație și statistici
Roata de Jos are o populație de 7.601 (2026), pe o suprafață de 84,3 km², cu o densitate a populației de 90,2 loc./km². Se află pe locul 392 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.601
- 84,3 km²
- 90 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Roata de Jos ocupă locul 4 (număr de localități: 54).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,3 în Roata de Jos, față de o medie de 2,9 la 10 000 loc. în județul Giurgiu și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 60,1 ‰ în Roata de Jos, față de o medie de 53,6 ‰ în județul Giurgiu și 60,3 ‰ la nivel național.
Roata de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 244).
Roata de Jos în cifre
Unde se află Roata de Jos?
Populația din Roata de Jos în timp
Populația localității Roata de Jos a fost de 8.055 în 2016 și de 7.601 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.834 |
| 2022 | 7.754 |
| 2023 | 7.710 |
| 2024 | 7.701 |
| 2025 | 7.661 |
| 2026 | 7.601 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.807.
- Cea mai apropiată localitate este Gratia, la 7,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bolintin-Vale (populație: 13.822), la 19 km distanță.
Toți indicatorii pentru Roata de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Roata de Jos | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.339 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.645 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,2 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 661 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.384 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Roata de Jos | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,92 km | 5,62 km | 7,67 km | pe locul 2.267 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,79 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.851 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.905 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 481 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 382,2 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.829 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,3 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.817 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Roata de Jos | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,64 km | 5,04 km | 6,17 km | pe locul 448 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 385 m³ | 5.853 m³ | 325.688 m³ | pe locul 275 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Roata de Jos | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 60,1 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 283 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,34 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 412 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Roata de Jos | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 131 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 710 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Roata de Jos | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,7 m³ | 46,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.679 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,16 km | 3,68 km | 4,05 km | pe locul 1.518 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Roata de Jos | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 989 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 625 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Roata de Jos | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 114 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 846 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.004 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Roata de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare253 · 24,0%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor216 · 20,5%
- Construcții160 · 15,2%
- Activități administrative și servicii de suport85 · 8,1%
- Industria prelucrătoare62 · 5,9%
- Hoteluri și restaurante61 · 5,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice49 · 4,6%
- Alte activități de servicii42 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte244 · 23,1%
- Lucrări speciale de construcții155 · 14,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor152 · 14,4%
- Construcții de clădiri114 · 10,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi110 · 10,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor106 · 10,1%
- Lucrări de geniu civil84 · 8,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație57 · 5,4%
- Activități poștale și de curier51 · 4,8%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră34 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Roata de Jos?
Populația localității Roata de Jos este de 7.601 (2026), pe locul 392 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Roata de Jos?
Roata de Jos are o suprafață de 84,3 km², cu o densitate a populației de 90 loc./km².
Populația din Roata de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Roata de Jos a trecut de la 8.055 la 7.601, adică o variație de −5,6%.
Unde se află Roata de Jos?
Roata de Jos se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,412, longitudine 25,522.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Roata de Jos?
În Roata de Jos, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,3 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.004 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Roata de Jos?
În Roata de Jos, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 60,1 ‰ (2026), pe locul 283 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Roata de Jos?
Cele mai apropiate de Roata de Jos sunt: Gratia (7,7 km), Mârșa (8,5 km), Crevedia Mare (8,5 km), Purani (8,9 km), Vânătorii Mici (9,3 km).