Vărăști: populație și statistici
Vărăști are o populație de 5.520 (2026), pe o suprafață de 47,7 km², cu o densitate a populației de 116 loc./km². Se află pe locul 637 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.520
- 47,7 km²
- 116 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Vărăști ocupă locul 10 (număr de localități: 54).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 70,7 m² în Vărăști, față de o medie de 50,9 m² în județul Giurgiu și 51,1 m² la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,5% în Vărăști, față de o medie de 1,4% în județul Giurgiu și 2,0% la nivel național.
Vărăști: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 115).
Vărăști în cifre
Unde se află Vărăști?
Populația din Vărăști în timp
Populația localității Vărăști a fost de 5.921 în 2016 și de 5.520 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.716 |
| 2022 | 5.624 |
| 2023 | 5.583 |
| 2024 | 5.552 |
| 2025 | 5.524 |
| 2026 | 5.520 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.678.
- Cea mai apropiată localitate este Valea Dragului, la 4,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Berceni (populație: 13.282), la 9,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vărăști
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vărăști | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,9 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 660 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,8 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.936 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.413 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vărăști | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,99 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 365 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.569 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 603 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 465,4 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.826 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,7 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 143 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,54 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.521 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vărăști | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 41,5 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 796 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,62 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 638 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vărăști | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 52 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.151 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Vărăști | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.342 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 980 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.479 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vărăști | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 91 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.569 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vărăști
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor169 · 27,1%
- Transport și depozitare87 · 13,9%
- Activități administrative și servicii de suport50 · 8,0%
- Industria prelucrătoare49 · 7,9%
- Hoteluri și restaurante43 · 6,9%
- Construcții37 · 5,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit35 · 5,6%
- Distribuția apei; salubritate, gestionarea deșeurilor, activități de decontaminare34 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor115 · 18,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor109 · 17,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte68 · 10,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi61 · 9,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație40 · 6,4%
- Lucrări speciale de construcții35 · 5,6%
- Colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor; activități de recuperare a materialelor34 · 5,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi30 · 4,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe29 · 4,6%
- Construcții de clădiri21 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vărăști?
Populația localității Vărăști este de 5.520 (2026), pe locul 637 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vărăști?
Vărăști are o suprafață de 47,7 km², cu o densitate a populației de 116 loc./km².
Populația din Vărăști crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vărăști a trecut de la 5.921 la 5.520, adică o variație de −6,8%.
Unde se află Vărăști?
Vărăști se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,241, longitudine 26,270.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Vărăști?
În Vărăști, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 70,7 m² (2025), pe locul 143 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Vărăști?
În Vărăști, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,5% (2026), pe locul 2.890 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Vărăști?
Cele mai apropiate de Vărăști sunt: Valea Dragului (4,2 km), Colibași (6,8 km), Herăști (7,8 km), Gostinari (8,3 km), Frumușani (8,3 km).