Vedea (Giurgiu): populație și statistici
Vedea are o populație de 2.550 (2026), pe o suprafață de 81,3 km², cu o densitate a populației de 31,3 loc./km². Se află pe locul 1.880 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.550
- 81,3 km²
- 31 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Vedea ocupă locul 34 (număr de localități: 54).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 11,4 ‰ în Vedea, față de o medie de 7,5 ‰ în județul Giurgiu și 6,7 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 36 ‰ în Vedea, față de o medie de 149 ‰ în județul Giurgiu și 252 ‰ la nivel național.
Vedea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 32).
Vedea în cifre
Unde se află Vedea?
localități vecine
- Malu6,4 km · 1.889
- Găujani6,8 km · 2.219
- Slobozia13 km · 2.167
- Gogoșari14 km · 1.510
- Pietroșani16 km · 2.398
- Putineiu18 km · 2.075
- Bujoru19 km · 1.774
- Stănești19 km · 2.492
Toate localitățile din județul Giurgiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vedea în timp
Populația localității Vedea a fost de 2.728 în 2016 și de 2.550 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.587 |
| 2022 | 2.542 |
| 2023 | 2.504 |
| 2024 | 2.480 |
| 2025 | 2.553 |
| 2026 | 2.550 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.394.
- Densitatea populației sale este de 2,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Malu, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Giurgiu (populație: 59.934), la 20 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vedea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vedea | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,1 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 553 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,6 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 625 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 226 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.086 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vedea | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,49 km | 5,62 km | 7,67 km | pe locul 1.926 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.215 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 2.024 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 476,5 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.691 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,8 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.988 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vedea | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,7 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.810 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,57 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.080 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vedea | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 36 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,6% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.422 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vedea | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,1 m³ | 46,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 937 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vedea | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.004 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vedea | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vedea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor48 · 33,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 9,2%
- Industria prelucrătoare13 · 9,2%
- Hoteluri și restaurante13 · 9,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 8,5%
- Transport și depozitare11 · 7,7%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 6,3%
- Construcții5 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 22,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 16,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 9,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 9,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 7,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 6,3%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 4,2%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 4,2%
- Lucrări speciale de construcții5 · 3,5%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management5 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vedea?
Populația localității Vedea este de 2.550 (2026), pe locul 1.880 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vedea?
Vedea are o suprafață de 81,3 km², cu o densitate a populației de 31 loc./km².
Populația din Vedea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vedea a trecut de la 2.728 la 2.550, adică o variație de −6,5%.
Unde se află Vedea?
Vedea se află în județul Giurgiu. Latitudine 43,774, longitudine 25,783.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vedea?
În Vedea, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 11,4 ‰ (2025), pe locul 226 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vedea?
În Vedea, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 36 ‰ (2024), pe locul 2.751 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Vedea?
Cele mai apropiate de Vedea sunt: Malu (6,4 km), Găujani (6,8 km), Slobozia (13 km), Gogoșari (14 km), Pietroșani (16 km).