Ogrezeni: populație și statistici
Ogrezeni are o populație de 4.494 (2026), pe o suprafață de 37,1 km², cu o densitate a populației de 121 loc./km². Se află pe locul 896 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.494
- 37,1 km²
- 121 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Ogrezeni ocupă locul 16 (număr de localități: 54).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 4,90 ‰ în Ogrezeni, față de o medie de 4,11 ‰ în județul Giurgiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 64,8 m² în Ogrezeni, față de o medie de 50,9 m² în județul Giurgiu și 51,1 m² la nivel național.
Ogrezeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 104).
Ogrezeni în cifre
Unde se află Ogrezeni?
Populația din Ogrezeni în timp
Populația localității Ogrezeni a fost de 4.717 în 2016 și de 4.494 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.597 |
| 2022 | 4.544 |
| 2023 | 4.519 |
| 2024 | 4.497 |
| 2025 | 4.510 |
| 2026 | 4.494 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.195.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bolintin-Vale (populație: 13.822), la 4,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ogrezeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ogrezeni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.149 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.317 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ogrezeni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,72 km | 5,62 km | 7,67 km | pe locul 1.141 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,45 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 744 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.159 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 823 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 480,4 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.641 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,8 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 337 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,45 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 508 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ogrezeni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 58,3 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 311 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,90 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 295 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ogrezeni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 68 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ogrezeni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,9 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 368 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 371 ‰ | 410 ‰ | 200 ‰ | pe locul 448 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 7,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 987 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ogrezeni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,6 m³ | 46,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 765 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ogrezeni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 599 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ogrezeni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 109 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 973 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ogrezeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor146 · 23,1%
- Transport și depozitare105 · 16,6%
- Construcții99 · 15,7%
- Activități administrative și servicii de suport53 · 8,4%
- Industria prelucrătoare32 · 5,1%
- Hoteluri și restaurante32 · 5,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice30 · 4,7%
- Tranzacții imobiliare26 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor104 · 16,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte96 · 15,2%
- Lucrări speciale de construcții91 · 14,4%
- Construcții de clădiri88 · 13,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor83 · 13,1%
- Lucrări de geniu civil60 · 9,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi34 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație29 · 4,6%
- Tranzacții imobiliare26 · 4,1%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora25 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ogrezeni?
Populația localității Ogrezeni este de 4.494 (2026), pe locul 896 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ogrezeni?
Ogrezeni are o suprafață de 37,1 km², cu o densitate a populației de 121 loc./km².
Populația din Ogrezeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ogrezeni a trecut de la 4.717 la 4.494, adică o variație de −4,7%.
Unde se află Ogrezeni?
Ogrezeni se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,407, longitudine 25,749.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ogrezeni?
În Ogrezeni, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 4,90 ‰ (2026), pe locul 295 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Ogrezeni?
În Ogrezeni, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 64,8 m² (2025), pe locul 337 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Ogrezeni?
Cele mai apropiate de Ogrezeni sunt: Bolintin-Vale (4,5 km), Grădinari (4,9 km), Bolintin-Deal (7,3 km), Buturugeni (8,3 km), Bucșani (9,2 km).