Gogoșari: populație și statistici
Gogoșari are o populație de 1.510 (2026), pe o suprafață de 121,8 km², cu o densitate a populației de 12,4 loc./km². Se află pe locul 2.720 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.510
- 121,8 km²
- 12 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Gogoșari ocupă locul 51 (număr de localități: 54).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 34,4 ‰ în Gogoșari, față de o medie de 17,2 ‰ în județul Giurgiu și 20,1 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 19,80 km în Gogoșari, față de o medie de 5,62 km în județul Giurgiu și 4,84 km la nivel național.
Gogoșari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Gogoșari în cifre
Unde se află Gogoșari?
localități vecine
- Putineiu8,5 km · 2.075
- Ștorobăneasa13 km · 2.833
- Găujani13 km · 2.219
- Malu13 km · 1.889
- Vedea14 km · 2.550
- Mârzănești15 km · 3.132
- Răsmirești16 km · 830
- Toporu16 km · 1.600
Toate localitățile din județul Giurgiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Gogoșari în timp
Populația localității Gogoșari a fost de 1.789 în 2016 și de 1.510 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.658 |
| 2022 | 1.621 |
| 2023 | 1.574 |
| 2024 | 1.555 |
| 2025 | 1.535 |
| 2026 | 1.510 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Giurgiu pentru „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Giurgiu pentru „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 17.062.
- Densitatea populației sale este de 7,3 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Gogoșari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gogoșari | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 31,1 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 202 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 34,4 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 36 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,0 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.862 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 542 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gogoșari | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 19,80 km | 5,62 km | 7,67 km | pe locul 169 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,99 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 963 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.078 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 2.300 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 713,9 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 240 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,7 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.937 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,99 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 652 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Gogoșari | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,7 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 972 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,31 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 760 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gogoșari | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 56 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.003 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gogoșari | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,6 m³ | 46,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.434 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Gogoșari | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 93 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.502 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,6 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 458 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gogoșari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 24,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit19 · 13,4%
- Transport și depozitare14 · 9,9%
- Hoteluri și restaurante14 · 9,9%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 9,2%
- Industria prelucrătoare10 · 7,0%
- Construcții8 · 5,6%
- Arte, spectacole și activități recreative6 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 16,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 15,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 12,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 8,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi11 · 7,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 6,3%
- Lucrări speciale de construcții8 · 5,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 4,9%
- Construcții de clădiri6 · 4,2%
- Activități de închiriere și leasing6 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gogoșari?
Populația localității Gogoșari este de 1.510 (2026), pe locul 2.720 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gogoșari?
Gogoșari are o suprafață de 121,8 km², cu o densitate a populației de 12 loc./km².
Populația din Gogoșari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gogoșari a trecut de la 1.789 la 1.510, adică o variație de −15,6%.
Unde se află Gogoșari?
Gogoșari se află în județul Giurgiu. Latitudine 43,868, longitudine 25,675.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gogoșari?
În Gogoșari, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 34,4 ‰ (2025), pe locul 36 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gogoșari?
În Gogoșari, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 19,80 km (2025), pe locul 169 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Gogoșari?
Cele mai apropiate de Gogoșari sunt: Putineiu (8,5 km), Ștorobăneasa (13 km), Găujani (13 km), Malu (13 km), Vedea (14 km).