Stănești (Giurgiu): populație și statistici
Stănești are o populație de 2.492 (2026), pe o suprafață de 100,3 km², cu o densitate a populației de 24,8 loc./km². Se află pe locul 1.926 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.492
- 100,3 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Stănești ocupă locul 36 (număr de localități: 54).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 27,3 ‰ în Stănești, față de o medie de 18,3 ‰ în județul Giurgiu și 18,5 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 634,8 ‰ în Stănești, față de o medie de 499,3 ‰ în județul Giurgiu și 470,2 ‰ la nivel național.
Stănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 34).
Stănești în cifre
Unde se află Stănești?
localități vecine
- Frătești7,8 km · 5.047
- Giurgiu9,1 km · 59.934
- Slobozia10 km · 2.167
- Putineiu10 km · 2.075
- Oinacu12 km · 3.003
- Daia13 km · 2.201
- Malu13 km · 1.889
- Izvoarele13 km · 3.003
Toate localitățile din județul Giurgiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Stănești în timp
Populația localității Stănești a fost de 2.639 în 2016 și de 2.492 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.531 |
| 2022 | 2.467 |
| 2023 | 2.447 |
| 2024 | 2.475 |
| 2025 | 2.502 |
| 2026 | 2.492 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.055.
- Densitatea populației sale este de 3,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Frătești (populație: 5.047), la 7,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Stănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stănești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,3 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 318 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,7 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 606 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,9 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 688 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stănești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,20 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.465 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.582 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 1.413 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 634,8 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 460 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,5 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.677 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,61 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 799 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Stănești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,1 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.224 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,01 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 501 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stănești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 82 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.322 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Educație
| Indicator | Stănești | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 67 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.558 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,0 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.308 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Stănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor50 · 20,7%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 11,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit25 · 10,3%
- Construcții25 · 10,3%
- Transport și depozitare24 · 9,9%
- Industria prelucrătoare23 · 9,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 7,0%
- Hoteluri și restaurante12 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 13,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe25 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții23 · 9,5%
- Construcții de clădiri18 · 7,4%
- Lucrări de geniu civil16 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 6,6%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră14 · 5,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Stănești?
Populația localității Stănești este de 2.492 (2026), pe locul 1.926 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stănești?
Stănești are o suprafață de 100,3 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Stănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stănești a trecut de la 2.639 la 2.492, adică o variație de −5,6%.
Unde se află Stănești?
Stănești se află în județul Giurgiu. Latitudine 43,939, longitudine 25,866.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stănești?
În Stănești, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 27,3 ‰ (2025), pe locul 318 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stănești?
În Stănești, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 634,8 ‰ (2025), pe locul 460 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Stănești?
Cele mai apropiate de Stănești sunt: Frătești (7,8 km), Giurgiu (9,1 km), Slobozia (10 km), Putineiu (10 km), Oinacu (12 km).