Vânătorii Mici: populație și statistici
Vânătorii Mici are o populație de 4.420 (2026), pe o suprafață de 58,1 km², cu o densitate a populației de 76,1 loc./km². Se află pe locul 915 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.420
- 58,1 km²
- 76 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Vânătorii Mici ocupă locul 17 (număr de localități: 54).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,23 ‰ în Vânătorii Mici, față de o medie de 0,44 ‰ în județul Giurgiu și 0,60 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 4,07 ‰ în Vânătorii Mici, față de o medie de 4,11 ‰ în județul Giurgiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Vânătorii Mici: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 97).
Vânătorii Mici în cifre
Unde se află Vânătorii Mici?
Populația din Vânătorii Mici în timp
Populația localității Vânătorii Mici a fost de 4.677 în 2016 și de 4.420 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.517 |
| 2022 | 4.461 |
| 2023 | 4.422 |
| 2024 | 4.401 |
| 2025 | 4.405 |
| 2026 | 4.420 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.139.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Potlogi (populație: 9.422), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vânătorii Mici
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vânătorii Mici | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,5 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 958 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.462 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.162 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vânătorii Mici | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,62 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 431 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.026 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 933 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 458,4 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.917 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,9 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.489 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,36 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 930 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vânătorii Mici | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 47,5 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 580 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,07 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 479 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vânătorii Mici | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 73 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.525 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Vânătorii Mici | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,13 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 424 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.580 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vânătorii Mici | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 121 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 690 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vânătorii Mici
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare105 · 23,8%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor103 · 23,3%
- Construcții71 · 16,1%
- Hoteluri și restaurante28 · 6,3%
- Activități administrative și servicii de suport28 · 6,3%
- Alte activități de servicii20 · 4,5%
- Tranzacții imobiliare18 · 4,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice18 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte97 · 21,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor73 · 16,5%
- Lucrări speciale de construcții69 · 15,6%
- Construcții de clădiri57 · 12,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor53 · 12,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi52 · 11,8%
- Lucrări de geniu civil34 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație27 · 6,1%
- Activități poștale și de curier23 · 5,2%
- Tranzacții imobiliare18 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vânătorii Mici?
Populația localității Vânătorii Mici este de 4.420 (2026), pe locul 915 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vânătorii Mici?
Vânătorii Mici are o suprafață de 58,1 km², cu o densitate a populației de 76 loc./km².
Populația din Vânătorii Mici crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vânătorii Mici a trecut de la 4.677 la 4.420, adică o variație de −5,5%.
Unde se află Vânătorii Mici?
Vânătorii Mici se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,493, longitudine 25,553.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vânătorii Mici?
În Vânătorii Mici, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,23 ‰ (2024), pe locul 2.580 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vânătorii Mici?
În Vânătorii Mici, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 4,07 ‰ (2026), pe locul 479 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Vânătorii Mici?
Cele mai apropiate de Vânătorii Mici sunt: Potlogi (6,7 km), Găiseni (6,8 km), Corbii Mari (7,6 km), Crevedia Mare (8,3 km), Roata de Jos (9,3 km).