Ghimpați: populație și statistici
Ghimpați are o populație de 5.422 (2026), pe o suprafață de 123,3 km², cu o densitate a populației de 44,0 loc./km². Se află pe locul 653 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.422
- 123,3 km²
- 44 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Ghimpați ocupă locul 11 (număr de localități: 54).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 5,90 ‰ în Ghimpați, față de o medie de 4,11 ‰ în județul Giurgiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 37,1 m² în Ghimpați, față de o medie de 50,9 m² în județul Giurgiu și 51,1 m² la nivel național.
Ghimpați: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 105).
Ghimpați în cifre
Unde se află Ghimpați?
Populația din Ghimpați în timp
Populația localității Ghimpați a fost de 5.715 în 2016 și de 5.422 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.539 |
| 2022 | 5.545 |
| 2023 | 5.506 |
| 2024 | 5.473 |
| 2025 | 5.472 |
| 2026 | 5.422 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 17.269.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Schitu, la 6,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Videle (populație: 10.520), la 22 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ghimpați
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ghimpați | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.710 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,4 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.027 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 290 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,5 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 604 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ghimpați | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,11 km | 5,62 km | 7,67 km | pe locul 884 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,92 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.718 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.763 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 519 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 509,6 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.307 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 37,1 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.913 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,55 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.505 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ghimpați | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 56,1 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 344 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,90 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 164 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ghimpați | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 56 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.003 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ghimpați | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 7,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 896 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ghimpați | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,8 m³ | 46,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 753 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,05 km | 3,68 km | 4,05 km | pe locul 1.537 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ghimpați | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.309 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 937 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 864 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ghimpați | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 152 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 325 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ghimpați
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor135 · 22,4%
- Construcții100 · 16,6%
- Activități administrative și servicii de suport67 · 11,1%
- Hoteluri și restaurante59 · 9,8%
- Transport și depozitare46 · 7,6%
- Industria prelucrătoare37 · 6,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice32 · 5,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit26 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor105 · 17,4%
- Lucrări speciale de construcții93 · 15,4%
- Construcții de clădiri77 · 12,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație58 · 9,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor50 · 8,3%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră36 · 6,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte33 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi31 · 5,1%
- Lucrări de geniu civil25 · 4,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe22 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ghimpați?
Populația localității Ghimpați este de 5.422 (2026), pe locul 653 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ghimpați?
Ghimpați are o suprafață de 123,3 km², cu o densitate a populației de 44 loc./km².
Populația din Ghimpați crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ghimpați a trecut de la 5.715 la 5.422, adică o variație de −5,1%.
Unde se află Ghimpați?
Ghimpați se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,168, longitudine 25,765.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ghimpați?
În Ghimpați, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 5,90 ‰ (2026), pe locul 164 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Ghimpați?
În Ghimpați, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 37,1 m² (2025), pe locul 2.913 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Ghimpați?
Cele mai apropiate de Ghimpați sunt: Schitu (6,1 km), Letca Nouă (7,7 km), Bujoreni (10 km), Stoenești (11 km), Bulbucata (12 km).