Izvoarele (Giurgiu): populație și statistici
Izvoarele are o populație de 3.003 (2026), pe o suprafață de 136,7 km², cu o densitate a populației de 22,0 loc./km². Se află pe locul 1.585 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.003
- 136,7 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Izvoarele ocupă locul 28 (număr de localități: 54).
Decese la 1 000 de locuitori: 23,6 ‰ în Izvoarele, față de o medie de 14,3 ‰ în județul Giurgiu și 11,1 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 720,3 ‰ în Izvoarele, față de o medie de 499,3 ‰ în județul Giurgiu și 470,2 ‰ la nivel național.
Izvoarele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 56).
Izvoarele în cifre
Unde se află Izvoarele?
Populația din Izvoarele în timp
Populația localității Izvoarele a fost de 3.503 în 2016 și de 3.003 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.132 |
| 2022 | 3.071 |
| 2023 | 3.026 |
| 2024 | 3.018 |
| 2025 | 2.992 |
| 2026 | 3.003 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.144.
- Densitatea populației sale este de 4,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Răsuceni, la 8,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Frătești (populație: 5.047), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Izvoarele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Izvoarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,0 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 561 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.565 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 706 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 23,6 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 125 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Izvoarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,92 km | 5,62 km | 7,67 km | pe locul 753 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,33 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.358 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.163 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 819 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 720,3 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 220 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 38,0 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.855 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,00 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 639 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Izvoarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,6 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 709 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,33 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 746 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Izvoarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 79 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.390 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Izvoarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,6 m³ | 46,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.426 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Izvoarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,00 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 229 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Izvoarele | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 75 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.249 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Izvoarele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor73 · 23,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit38 · 12,5%
- Construcții29 · 9,5%
- Transport și depozitare29 · 9,5%
- Industria prelucrătoare25 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante24 · 7,9%
- Activități administrative și servicii de suport23 · 7,5%
- Informații și comunicații13 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor56 · 18,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 13,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe34 · 11,1%
- Lucrări speciale de construcții24 · 7,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 7,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 6,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi19 · 6,2%
- Fabricarea produselor alimentare14 · 4,6%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră14 · 4,6%
- Construcții de clădiri12 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Izvoarele?
Populația localității Izvoarele este de 3.003 (2026), pe locul 1.585 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Izvoarele?
Izvoarele are o suprafață de 136,7 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Izvoarele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Izvoarele a trecut de la 3.503 la 3.003, adică o variație de −14,3%.
Unde se află Izvoarele?
Izvoarele se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,050, longitudine 25,800.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Izvoarele?
În Izvoarele, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 23,6 ‰ (2025), pe locul 125 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Izvoarele?
În Izvoarele, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 720,3 ‰ (2025), pe locul 220 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Izvoarele?
Cele mai apropiate de Izvoarele sunt: Răsuceni (8,3 km), Schitu (9,5 km), Toporu (12 km), Stoenești (12 km), Frătești (12 km).