Mârșa: populație și statistici
Mârșa are o populație de 2.611 (2026), pe o suprafață de 70,0 km², cu o densitate a populației de 37,3 loc./km². Se află pe locul 1.835 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.611
- 70,0 km²
- 37 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Mârșa ocupă locul 33 (număr de localități: 54).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 29,7 m² în Mârșa, față de o medie de 50,9 m² în județul Giurgiu și 51,1 m² la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 57,4 m³ în Mârșa, față de o medie de 46,9 m³ în județul Giurgiu și 39,9 m³ la nivel național.
Mârșa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 41).
Mârșa în cifre
Unde se află Mârșa?
Populația din Mârșa în timp
Populația localității Mârșa a fost de 2.760 în 2016 și de 2.611 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.714 |
| 2022 | 2.695 |
| 2023 | 2.678 |
| 2024 | 2.634 |
| 2025 | 2.624 |
| 2026 | 2.611 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.808.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Videle (populație: 10.520), la 6,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mârșa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mârșa | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.926 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 476 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 838 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mârșa | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,40 km | 5,62 km | 7,67 km | pe locul 2.165 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,53 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.219 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.135 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 2.197 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 434,7 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.224 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 29,7 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 3.127 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,77 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.312 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mârșa | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,9 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.161 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,30 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.407 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mârșa | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 71 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.567 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,2% | 1,4% | 2,3% | pe locul 860 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mârșa | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 57,4 m³ | 46,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 295 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mârșa | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.411 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mârșa | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 123 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 646 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mârșa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor51 · 24,2%
- Transport și depozitare43 · 20,4%
- Construcții33 · 15,6%
- Hoteluri și restaurante19 · 9,0%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 6,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 6,2%
- Industria prelucrătoare7 · 3,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 3,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 19,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte40 · 19,0%
- Lucrări speciale de construcții31 · 14,7%
- Construcții de clădiri26 · 12,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 9,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 9,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 8,5%
- Lucrări de geniu civil16 · 7,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 5,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră12 · 5,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mârșa?
Populația localității Mârșa este de 2.611 (2026), pe locul 1.835 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mârșa?
Mârșa are o suprafață de 70,0 km², cu o densitate a populației de 37 loc./km².
Populația din Mârșa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mârșa a trecut de la 2.760 la 2.611, adică o variație de −5,4%.
Unde se află Mârșa?
Mârșa se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,336, longitudine 25,511.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Mârșa?
În Mârșa, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 29,7 m² (2025), pe locul 3.127 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Mârșa?
În Mârșa, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 57,4 m³ (2025), pe locul 295 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Mârșa?
Cele mai apropiate de Mârșa sunt: Videle (6,2 km), Purani (7,1 km), Blejești (7,9 km), Roata de Jos (8,5 km), Cosmești (12 km).