Educație · 2025
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: Cluj-Napoca ocupă primul loc, cu 415 ‰, iar Moțăieni ultimul loc, cu 11 ‰. Mediana localităților clasate (total: 3.158) este 91 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Cluj-Napoca | Cluj | 415 ‰ |
| 2 | Horezu | Vâlcea | 360 ‰ |
| 3 | Vitomirești | Olt | 355 ‰ |
| 4 | Timișoara | Timiș | 333 ‰ |
| 5 | Beiuș | Bihor | 329 ‰ |
| 6 | Suceava | Suceava | 325 ‰ |
| 7 | Năsăud | Bistrița-Năsăud | 315 ‰ |
| 7 | Iași | Iași | 315 ‰ |
| 9 | Brănești | Ilfov | 313 ‰ |
| 10 | Ștei | Bihor | 312 ‰ |
| 11 | Târgu Mureș | Mureș | 305 ‰ |
| 12 | Sibiu | Sibiu | 303 ‰ |
| 13 | Titu | Dâmbovița | 301 ‰ |
| 14 | Găești | Dâmbovița | 299 ‰ |
| 15 | Târgoviște | Dâmbovița | 298 ‰ |
| 16 | Câmpeni | Alba | 295 ‰ |
| 17 | Ciorogârla | Ilfov | 293 ‰ |
| 18 | Deleni | Constanța | 288 ‰ |
| 19 | Dragomirești-Vale | Ilfov | 286 ‰ |
| 20 | Oradea | Bihor | 285 ‰ |
| 21 | Domnești | Argeș | 284 ‰ |
| 22 | Târgu Jiu | Gorj | 280 ‰ |
| 23 | Subcetate | Harghita | 276 ‰ |
| 24 | Alba Iulia | Alba | 274 ‰ |
| 25 | Miercurea Ciuc | Harghita | 273 ‰ |
| 26 | Mozăceni | Argeș | 270 ‰ |
| 26 | Lehliu Gară | Călărași | 270 ‰ |
| 28 | Pitești | Argeș | 268 ‰ |
| 28 | Craiova | Dolj | 268 ‰ |
| 28 | Fălticeni | Suceava | 268 ‰ |
| 31 | Izvoru Bârzii | Mehedinți | 265 ‰ |
| 32 | Petroșani | Hunedoara | 264 ‰ |
| 32 | Câmpina | Prahova | 264 ‰ |
| 32 | Cajvana | Suceava | 264 ‰ |
| 35 | Ineu | Arad | 262 ‰ |
| 36 | Urziceni | Ialomița | 261 ‰ |
| 37 | Berești | Galați | 260 ‰ |
| 38 | Vălenii de Munte | Prahova | 258 ‰ |
| 39 | Negrești | Vaslui | 257 ‰ |
| 40 | Constanța | Constanța | 256 ‰ |
| 41 | Clejani | Giurgiu | 255 ‰ |
| 42 | Vadu Crișului | Bihor | 253 ‰ |
| 43 | Șimleu Silvaniei | Sălaj | 252 ‰ |
| 44 | Prigor | Caraș-Severin | 250 ‰ |
| 44 | Caracal | Olt | 250 ‰ |
| 46 | Târgu Neamț | Neamț | 249 ‰ |
| 47 | Brașov | Brașov | 248 ‰ |
| 48 | Solca | Suceava | 247 ‰ |
| 49 | Topoloveni | Argeș | 246 ‰ |
| 50 | Chișineu-Criș | Arad | 244 ‰ |
| 51 | Târgu Ocna | Bacău | 243 ‰ |
| 51 | Beclean | Bistrița-Năsăud | 243 ‰ |
| 53 | Huedin | Cluj | 240 ‰ |
| 53 | Târgu Frumos | Iași | 240 ‰ |
| 53 | Vicovu de Sus | Suceava | 240 ‰ |
| 56 | Corlățel | Mehedinți | 239 ‰ |
| 57 | Arad | Arad | 237 ‰ |
| 57 | Câmpulung Moldovenesc | Suceava | 237 ‰ |
| 59 | Odorheiu Secuiesc | Harghita | 236 ‰ |
| 60 | Baia de Aramă | Mehedinți | 235 ‰ |
| 61 | Cujmir | Mehedinți | 234 ‰ |
| 61 | Focșani | Vrancea | 234 ‰ |
| 63 | Vâlcele | Covasna | 233 ‰ |
| 63 | București | București | 233 ‰ |
| 65 | Drăgășani | Vâlcea | 232 ‰ |
| 66 | Târgu Secuiesc | Covasna | 231 ‰ |
| 66 | Gura Humorului | Suceava | 231 ‰ |
| 66 | Rădăuți | Suceava | 231 ‰ |
| 69 | Corbu | Harghita | 230 ‰ |
| 69 | Crișcior | Hunedoara | 230 ‰ |
| 71 | Izvoarele | Olt | 229 ‰ |
| 72 | Aleșd | Bihor | 228 ‰ |
| 73 | Alexandria | Teleorman | 227 ‰ |
| 74 | Baia Mare | Maramureș | 226 ‰ |
| 75 | Ogra | Mureș | 223 ‰ |
| 75 | Slatina | Olt | 223 ‰ |
| 77 | Întorsura Buzăului | Covasna | 222 ‰ |
| 78 | Feldru | Bistrița-Năsăud | 221 ‰ |
| 79 | Câmpulung | Argeș | 220 ‰ |
| 79 | Ploiești | Prahova | 220 ‰ |
| 81 | Buzău | Buzău | 219 ‰ |
| 82 | Făget | Timiș | 217 ‰ |
| 83 | Curtea de Argeș | Argeș | 216 ‰ |
| 83 | Gheorgheni | Harghita | 216 ‰ |
| 85 | Racovița | Vâlcea | 215 ‰ |
| 86 | Sighetu Marmației | Maramureș | 213 ‰ |
| 87 | Țicleni | Gorj | 212 ‰ |
| 87 | Bălcești | Vâlcea | 212 ‰ |
| 89 | Bistrița | Bistrița-Năsăud | 211 ‰ |
| 89 | Turceni | Gorj | 211 ‰ |
| 89 | Târgu Lăpuș | Maramureș | 211 ‰ |
| 89 | Zalău | Sălaj | 211 ‰ |
| 93 | Hațeg | Hunedoara | 210 ‰ |
| 93 | Fierbinți-Târg | Ialomița | 210 ‰ |
| 93 | Fundulea | Călărași | 210 ‰ |
| 93 | Hotarele | Giurgiu | 210 ‰ |
| 93 | Sânnicolau Mare | Timiș | 210 ‰ |
| 93 | Panciu | Vrancea | 210 ‰ |
| 99 | Bacău | Bacău | 209 ‰ |
| 99 | Caransebeș | Caraș-Severin | 209 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 3144 | Fărău | Alba | 18 ‰ |
| 3144 | Livezile | Alba | 18 ‰ |
| 3144 | Râmeț | Alba | 18 ‰ |
| 3144 | Muntenii de Sus | Vaslui | 18 ‰ |
| 3148 | Lăpușnicel | Caraș-Severin | 17 ‰ |
| 3148 | Tomești | Hunedoara | 17 ‰ |
| 3148 | Toplița | Hunedoara | 17 ‰ |
| 3148 | Moldoveni | Ialomița | 17 ‰ |
| 3152 | Burjuc | Hunedoara | 16 ‰ |
| 3152 | Carcaliu | Tulcea | 16 ‰ |
| 3152 | Pietrari | Vâlcea | 16 ‰ |
| 3155 | Târșolț | Satu Mare | 15 ‰ |
| 3155 | Răstoaca | Vrancea | 15 ‰ |
| 3157 | Poșaga | Alba | 13 ‰ |
| 3158 | Moțăieni | Dâmbovița | 11 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Cluj245 ‰
- București233 ‰
- Timiș198 ‰
- Iași187 ‰
- Brașov183 ‰
- Bihor183 ‰
- Constanța179 ‰
- Sibiu177 ‰
- Dolj172 ‰
- Suceava169 ‰
- Mureș168 ‰
- Argeș160 ‰
- Harghita159 ‰
- Bistrița-Năsăud158 ‰
- Arad158 ‰
- Sălaj154 ‰
- Alba153 ‰
- Gorj150 ‰
- Covasna147 ‰
- Prahova146 ‰
- Galați144 ‰
- Maramureș144 ‰
- Dâmbovița142 ‰
- Satu Mare138 ‰
- Buzău137 ‰
- Olt137 ‰
- Mehedinți136 ‰
- Bacău135 ‰
- Hunedoara132 ‰
- Giurgiu131 ‰
- Vrancea131 ‰
- Botoșani130 ‰
- Călărași129 ‰
- Brăila128 ‰
- Vâlcea127 ‰
- Ialomița125 ‰
- Neamț124 ‰
- Caraș-Severin122 ‰
- Tulcea120 ‰
- Ilfov119 ‰
- Teleorman118 ‰
- Vaslui109 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”?
Cluj-Napoca ocupă primul loc la „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”, cu 415 ‰.
Care este mediana pentru „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 3.158) este 91 ‰.