Izvoru Bârzii: populație și statistici
Izvoru Bârzii are o populație de 2.722 (2026), pe o suprafață de 68,8 km², cu o densitate a populației de 39,5 loc./km². Se află pe locul 1.766 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.722
- 68,8 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mehedinți după populație: Izvoru Bârzii ocupă locul 22 (număr de localități: 66).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 265 ‰ în Izvoru Bârzii, față de o medie de 136 ‰ în județul Mehedinți și 163 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 692,9 ‰ în Izvoru Bârzii, față de o medie de 552,7 ‰ în județul Mehedinți și 470,2 ‰ la nivel național.
Izvoru Bârzii: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 58).
Izvoru Bârzii în cifre
Unde se află Izvoru Bârzii?
Populația din Izvoru Bârzii în timp
Populația localității Izvoru Bârzii a fost de 2.777 în 2016 și de 2.722 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.711 |
| 2022 | 2.671 |
| 2023 | 2.668 |
| 2024 | 2.689 |
| 2025 | 2.751 |
| 2026 | 2.722 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Mehedinți pentru „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.643.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Breznița-Ocol, la 5,1 km.
Toți indicatorii pentru Izvoru Bârzii
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Izvoru Bârzii | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,2 ‰ | 16,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 871 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,5 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 385 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 5,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 964 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Izvoru Bârzii | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,97 km | 5,91 km | 7,67 km | pe locul 2.256 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,94 ‰ | 1,65 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 579 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.886 | 144.589 | 10.177.161 | pe locul 1.071 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 692,9 ‰ | 552,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 280 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,8 m² | 48,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.256 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,57 ‰ | 1,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 474 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Izvoru Bârzii | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 56,9 ‰ | 34,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 332 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,04 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 492 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Izvoru Bârzii | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 168 ‰ | 179 ‰ | 71 ‰ | pe locul 512 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 4,5% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Izvoru Bârzii | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 19,1 m³ | 36,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.847 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Izvoru Bârzii | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,73 ‰ | 2,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 827 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,73 ‰ | 0,58 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 418 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Izvoru Bârzii | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 265 ‰ | 136 ‰ | 91 ‰ | pe locul 31 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Izvoru Bârzii
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor88 · 21,1%
- Transport și depozitare62 · 14,8%
- Construcții48 · 11,5%
- Industria prelucrătoare44 · 10,5%
- Activități administrative și servicii de suport36 · 8,6%
- Hoteluri și restaurante26 · 6,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 5,3%
- Alte activități de servicii20 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 13,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte56 · 13,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 13,2%
- Lucrări speciale de construcții40 · 9,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi31 · 7,4%
- Construcții de clădiri30 · 7,2%
- Activități de închiriere și leasing24 · 5,7%
- Lucrări de geniu civil23 · 5,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 4,5%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora14 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Izvoru Bârzii?
Populația localității Izvoru Bârzii este de 2.722 (2026), pe locul 1.766 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Izvoru Bârzii?
Izvoru Bârzii are o suprafață de 68,8 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Izvoru Bârzii crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Izvoru Bârzii a trecut de la 2.777 la 2.722, adică o variație de −2,0%.
Unde se află Izvoru Bârzii?
Izvoru Bârzii se află în județul Mehedinți. Latitudine 44,708, longitudine 22,668.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Izvoru Bârzii?
În Izvoru Bârzii, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 265 ‰ (2025), pe locul 31 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Izvoru Bârzii?
În Izvoru Bârzii, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 692,9 ‰ (2025), pe locul 280 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Izvoru Bârzii?
Cele mai apropiate de Izvoru Bârzii sunt: Breznița-Ocol (5,1 km), Malovăț (5,1 km), Drobeta-Turnu Severin (8,1 km), Bâlvănești (8,6 km), Șimian (11 km).