Muntenii de Sus: populație și statistici
Muntenii de Sus are o populație de 4.354 (2026), pe o suprafață de 22,3 km², cu o densitate a populației de 196 loc./km². Se află pe locul 938 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.354
- 22,3 km²
- 196 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Muntenii de Sus ocupă locul 18 (număr de localități: 86).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 18 ‰ în Muntenii de Sus, față de o medie de 109 ‰ în județul Vaslui și 163 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 332,6 ‰ în Muntenii de Sus, față de o medie de 375,3 ‰ în județul Vaslui și 470,2 ‰ la nivel național.
Muntenii de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 104).
Muntenii de Sus în cifre
Unde se află Muntenii de Sus?
Populația din Muntenii de Sus în timp
Populația localității Muntenii de Sus a fost de 4.300 în 2016 și de 4.354 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.301 |
| 2022 | 4.329 |
| 2023 | 4.325 |
| 2024 | 4.333 |
| 2025 | 4.331 |
| 2026 | 4.354 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Vaslui pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.118.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Văleni, la 5,5 km.
Toți indicatorii pentru Muntenii de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Muntenii de Sus | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.689 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.015 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Muntenii de Sus | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,07 ‰ | 1,23 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 921 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.448 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 1.619 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 332,6 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.078 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,3 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 689 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,46 ‰ | 1,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.591 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Muntenii de Sus | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,9 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 959 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,45 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 694 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Muntenii de Sus | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 76 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.466 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 3,1% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Muntenii de Sus | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 13 ‰ | 145 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.136 din 1.250 |
Sănătate
| Indicator | Muntenii de Sus | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 1,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.650 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,29 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.580 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,49 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Muntenii de Sus | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 18 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.144 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Muntenii de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare109 · 25,3%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor83 · 19,3%
- Construcții48 · 11,1%
- Activități administrative și servicii de suport37 · 8,6%
- Alte activități de servicii28 · 6,5%
- Industria prelucrătoare24 · 5,6%
- Hoteluri și restaurante24 · 5,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice24 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte104 · 24,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 15,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor46 · 10,7%
- Lucrări speciale de construcții44 · 10,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi40 · 9,3%
- Construcții de clădiri39 · 9,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 5,6%
- Lucrări de geniu civil21 · 4,9%
- Activități de închiriere și leasing19 · 4,4%
- Alte activități de servicii personale19 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Muntenii de Sus?
Populația localității Muntenii de Sus este de 4.354 (2026), pe locul 938 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Muntenii de Sus?
Muntenii de Sus are o suprafață de 22,3 km², cu o densitate a populației de 196 loc./km².
Populația din Muntenii de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Muntenii de Sus a trecut de la 4.300 la 4.354, adică o variație de +1,3%.
Unde se află Muntenii de Sus?
Muntenii de Sus se află în județul Vaslui. Latitudine 46,694, longitudine 27,754.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Muntenii de Sus?
În Muntenii de Sus, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 18 ‰ (2025), pe locul 3.144 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Muntenii de Sus?
În Muntenii de Sus, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 332,6 ‰ (2025), pe locul 3.078 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Muntenii de Sus?
Cele mai apropiate de Muntenii de Sus sunt: Văleni (5,5 km), Vaslui (6,5 km), Tanacu (7,2 km), Solești (9,3 km), Zăpodeni (10,0 km).