Șimand: populație și statistici
Șimand are o populație de 4.337 (2026), pe o suprafață de 100,7 km², cu o densitate a populației de 43,1 loc./km². Se află pe locul 942 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.337
- 100,7 km²
- 43 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Șimand ocupă locul 20 (număr de localități: 78).
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 1,8 ‰ în Șimand, față de o medie de 16,5 ‰ în județul Arad și 29,5 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,23 ‰ în Șimand, față de o medie de 0,67 ‰ în județul Arad și 1,08 ‰ la nivel național.
Șimand: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 59).
Șimand în cifre
Unde se află Șimand?
localități vecine
- Sântana6,1 km · 15.367
- Macea7,6 km · 7.145
- Olari9,1 km · 1.988
- Zărand10 km · 2.994
- Curtici11 km · 8.981
- Zimandu Nou13 km · 5.358
- Grăniceri15 km · 2.465
- Socodor16 km · 2.264
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Șimand în timp
Populația localității Șimand a fost de 4.438 în 2016 și de 4.337 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.404 |
| 2022 | 4.410 |
| 2023 | 4.379 |
| 2024 | 4.360 |
| 2025 | 4.368 |
| 2026 | 4.337 |
Știați că?
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.102.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sântana (populație: 15.367), la 6,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șimand
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șimand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 993 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.488 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șimand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,83 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 2.287 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,31 ‰ | 1,98 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 805 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.738 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 1.214 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 400,7 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.661 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,3 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.223 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,15 ‰ | 1,84 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.041 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Șimand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,99 km | 5,39 km | 6,17 km | pe locul 246 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 189 m³ | 6.148 m³ | 325.688 m³ | pe locul 677 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Șimand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,7 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.253 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,84 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.814 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șimand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 122 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 777 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 1,7% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Șimand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,1 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 12 ‰ | 737 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.145 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,8 ‰ | 16,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.315 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Șimand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,6 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.024 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Șimand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 907 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 494 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șimand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 107 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.029 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șimand
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor87 · 23,8%
- Transport și depozitare49 · 13,4%
- Construcții45 · 12,3%
- Industria prelucrătoare32 · 8,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice23 · 6,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 6,0%
- Hoteluri și restaurante21 · 5,8%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 16,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor52 · 14,2%
- Lucrări speciale de construcții41 · 11,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte40 · 11,0%
- Construcții de clădiri34 · 9,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi26 · 7,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe21 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 5,2%
- Lucrări de geniu civil15 · 4,1%
- Tranzacții imobiliare14 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șimand?
Populația localității Șimand este de 4.337 (2026), pe locul 942 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șimand?
Șimand are o suprafață de 100,7 km², cu o densitate a populației de 43 loc./km².
Populația din Șimand crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șimand a trecut de la 4.438 la 4.337, adică o variație de −2,3%.
Unde se află Șimand?
Șimand se află în județul Arad. Latitudine 46,383, longitudine 21,436.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șimand?
În Șimand, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 1,8 ‰ (2025), pe locul 1.315 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șimand?
În Șimand, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,23 ‰ (2024), pe locul 1.902 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Șimand?
Cele mai apropiate de Șimand sunt: Sântana (6,1 km), Macea (7,6 km), Olari (9,1 km), Zărand (10 km), Curtici (11 km).