Vinga: populație și statistici
Vinga are o populație de 7.258 (2026), pe o suprafață de 141,4 km², cu o densitate a populației de 51,3 loc./km². Se află pe locul 417 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.258
- 141,4 km²
- 51 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Vinga ocupă locul 12 (număr de localități: 78).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,14 ‰ în Vinga, față de o medie de 0,67 ‰ în județul Arad și 1,08 ‰ la nivel național.
Vinga: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 90).
Vinga în cifre
Unde se află Vinga?
localități vecine
- Felnac8,2 km · 3.239
- Orțișoara9,7 km · 4.852
- Șagu10 km · 4.233
- Zădăreni12 km · 3.037
- Secusigiu12 km · 6.051
- Satchinez15 km · 5.258
- Variaș16 km · 6.496
- Pișchia17 km · 3.289
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vinga în timp
Populația localității Vinga a fost de 6.872 în 2016 și de 7.258 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.167 |
| 2022 | 7.199 |
| 2023 | 7.239 |
| 2024 | 7.246 |
| 2025 | 7.254 |
| 2026 | 7.258 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Vinga
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vinga | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.201 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.074 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.065 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vinga | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,45 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 1.414 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,07 ‰ | 1,98 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 921 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.934 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 467 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 404,2 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.621 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,8 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 792 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,03 ‰ | 1,84 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 377 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Vinga | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,42 km | 5,39 km | 6,17 km | pe locul 692 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 118 m³ | 6.148 m³ | 325.688 m³ | pe locul 827 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Vinga | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,1 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.301 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,93 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.724 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vinga | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 104 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 960 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 1,7% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vinga | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,9 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.351 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vinga | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,83 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 680 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 494 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,14 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.095 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vinga | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 122 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 669 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vinga
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor129 · 21,9%
- Construcții79 · 13,4%
- Transport și depozitare73 · 12,4%
- Activități administrative și servicii de suport62 · 10,5%
- Industria prelucrătoare43 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante38 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice37 · 6,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit33 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor90 · 15,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor87 · 14,8%
- Construcții de clădiri64 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții64 · 10,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte51 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi49 · 8,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație37 · 6,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe33 · 5,6%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră29 · 4,9%
- Lucrări de geniu civil27 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vinga?
Populația localității Vinga este de 7.258 (2026), pe locul 417 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vinga?
Vinga are o suprafață de 141,4 km², cu o densitate a populației de 51 loc./km².
Populația din Vinga crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vinga a trecut de la 6.872 la 7.258, adică o variație de +5,6%.
Unde se află Vinga?
Vinga se află în județul Arad. Latitudine 46,024, longitudine 21,171.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vinga?
În Vinga, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,14 ‰ (2024), pe locul 2.095 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Vinga?
În Vinga, „Locuințe existente” se situează la 2.934 (2025), pe locul 467 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Vinga?
Cele mai apropiate de Vinga sunt: Felnac (8,2 km), Orțișoara (9,7 km), Șagu (10 km), Zădăreni (12 km), Secusigiu (12 km).