Iratoșu: populație și statistici
Iratoșu are o populație de 2.554 (2026), pe o suprafață de 46,4 km², cu o densitate a populației de 55,0 loc./km². Se află pe locul 1.877 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.554
- 46,4 km²
- 55 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Iratoșu ocupă locul 46 (număr de localități: 78).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 260 ‰ în Iratoșu, față de o medie de 284 ‰ în județul Arad și 252 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 27,8 ‰ în Iratoșu, față de o medie de 16,2 ‰ în județul Arad și 18,5 ‰ la nivel național.
Iratoșu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 50).
Iratoșu în cifre
Unde se află Iratoșu?
localități vecine
- Șofronea6,2 km · 3.129
- Dorobanți8,1 km · 1.537
- Curtici9,6 km · 8.981
- Macea15 km · 7.145
- Arad16 km · 164.631
- Livada16 km · 4.662
- Pecica17 km · 14.215
- Zimandu Nou17 km · 5.358
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Iratoșu în timp
Populația localității Iratoșu a fost de 2.557 în 2016 și de 2.554 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.546 |
| 2022 | 2.546 |
| 2023 | 2.545 |
| 2024 | 2.541 |
| 2025 | 2.564 |
| 2026 | 2.554 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.500.
- Cea mai apropiată localitate este Șofronea, la 6,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Curtici (populație: 8.981), la 9,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Iratoșu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Iratoșu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,8 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 303 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,7 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 465 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.462 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.086 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Iratoșu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,07 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 1.262 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,35 ‰ | 1,98 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 783 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.147 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 2.176 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 449,1 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.031 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,0 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.853 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,17 ‰ | 1,84 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.029 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Iratoșu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 46,6 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 600 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,13 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 858 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Iratoșu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 260 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 263 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 1,7% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Iratoșu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,2 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.978 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Iratoșu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,17 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 400 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,78 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 331 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Iratoșu | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 74 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.297 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Iratoșu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor68 · 23,0%
- Transport și depozitare42 · 14,2%
- Activități administrative și servicii de suport29 · 9,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice26 · 8,8%
- Industria prelucrătoare23 · 7,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit21 · 7,1%
- Construcții19 · 6,4%
- Tranzacții imobiliare14 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor50 · 16,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 12,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi30 · 10,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 8,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 6,8%
- Lucrări speciale de construcții18 · 6,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi16 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare14 · 4,7%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management13 · 4,4%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră12 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Iratoșu?
Populația localității Iratoșu este de 2.554 (2026), pe locul 1.877 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Iratoșu?
Iratoșu are o suprafață de 46,4 km², cu o densitate a populației de 55 loc./km².
Populația din Iratoșu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Iratoșu a trecut de la 2.557 la 2.554, adică o variație de −0,1%.
Unde se află Iratoșu?
Iratoșu se află în județul Arad. Latitudine 46,286, longitudine 21,211.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iratoșu?
În Iratoșu, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 260 ‰ (2024), pe locul 263 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iratoșu?
În Iratoșu, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 27,8 ‰ (2025), pe locul 303 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Iratoșu?
Cele mai apropiate de Iratoșu sunt: Șofronea (6,2 km), Dorobanți (8,1 km), Curtici (9,6 km), Macea (15 km), Arad (16 km).