Fântânele (Arad): populație și statistici
Fântânele are o populație de 3.950 (2026), pe o suprafață de 40,7 km², cu o densitate a populației de 97,1 loc./km². Se află pe locul 1.098 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.950
- 40,7 km²
- 97 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Fântânele ocupă locul 26 (număr de localități: 78).
Decese la 1 000 de locuitori: 5,3 ‰ în Fântânele, față de o medie de 11,7 ‰ în județul Arad și 11,1 ‰ la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,01 ‰ în Fântânele, față de o medie de 0,83 ‰ în județul Arad și 0,60 ‰ la nivel național.
Fântânele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 72).
Fântânele în cifre
Unde se află Fântânele?
localități vecine
- Frumușeni6,2 km · 2.836
- Șagu8,9 km · 4.233
- Arad9,9 km · 164.631
- Vladimirescu10 km · 15.715
- Mașloc12 km · 2.427
- Zădăreni12 km · 3.037
- Livada13 km · 4.662
- Fibiș14 km · 1.788
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Fântânele în timp
Populația localității Fântânele a fost de 3.712 în 2016 și de 3.950 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.702 |
| 2022 | 3.741 |
| 2023 | 3.796 |
| 2024 | 3.838 |
| 2025 | 3.916 |
| 2026 | 3.950 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.696.
- Cea mai apropiată localitate este Frumușeni, la 6,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Arad (populație: 164.631), la 9,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Fântânele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Fântânele | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,0 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.375 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 452 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.133 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Fântânele | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,09 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 2.035 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,29 ‰ | 1,98 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 485 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.398 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 1.702 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 353,9 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.995 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,3 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.030 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Fântânele | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,37 km | 5,39 km | 6,17 km | pe locul 367 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 232 m³ | 6.148 m³ | 325.688 m³ | pe locul 579 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Fântânele | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 45,8 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 639 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,05 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 488 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Fântânele | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 146 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 610 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 1,7% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Fântânele | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,3 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.781 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,22 km | 3,65 km | 4,05 km | pe locul 620 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Fântânele | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,27 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 374 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,01 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 130 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 980 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Fântânele | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 64 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Fântânele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor101 · 22,7%
- Construcții55 · 12,4%
- Transport și depozitare54 · 12,2%
- Activități administrative și servicii de suport48 · 10,8%
- Industria prelucrătoare33 · 7,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice32 · 7,2%
- Tranzacții imobiliare30 · 6,8%
- Hoteluri și restaurante23 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor72 · 16,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 15,1%
- Lucrări speciale de construcții51 · 11,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte45 · 10,1%
- Construcții de clădiri41 · 9,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi31 · 7,0%
- Tranzacții imobiliare30 · 6,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi27 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 4,3%
- Activități de închiriere și leasing19 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Fântânele?
Populația localității Fântânele este de 3.950 (2026), pe locul 1.098 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Fântânele?
Fântânele are o suprafață de 40,7 km², cu o densitate a populației de 97 loc./km².
Populația din Fântânele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Fântânele a trecut de la 3.712 la 3.950, adică o variație de +6,4%.
Unde se află Fântânele?
Fântânele se află în județul Arad. Latitudine 46,092, longitudine 21,387.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fântânele?
În Fântânele, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 5,3 ‰ (2025), pe locul 3.133 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fântânele?
În Fântânele, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,01 ‰ (2024), pe locul 130 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Fântânele?
Cele mai apropiate de Fântânele sunt: Frumușeni (6,2 km), Șagu (8,9 km), Arad (9,9 km), Vladimirescu (10 km), Mașloc (12 km).