Hășmaș: populație și statistici
Hășmaș are o populație de 1.162 (2026), pe o suprafață de 88,3 km², cu o densitate a populației de 13,2 loc./km². Se află pe locul 2.958 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.162
- 88,3 km²
- 13 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Hășmaș ocupă locul 68 (număr de localități: 78).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Hășmaș, față de o medie de 0,67 ‰ în județul Arad și 1,08 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,3 ‰ în Hășmaș, față de o medie de 16,6 ‰ în județul Arad și 20,1 ‰ la nivel național.
Hășmaș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Hășmaș în cifre
Unde se află Hășmaș?
localități vecine
- Archiș8,1 km · 1.371
- Beliu8,6 km · 2.908
- Craiva9,2 km · 2.801
- Șoimi9,8 km · 2.316
- Finiș10 km · 3.593
- Cărand13 km · 1.085
- Ignești15 km · 651
- Olcea15 km · 2.672
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Hășmaș în timp
Populația localității Hășmaș a fost de 1.269 în 2016 și de 1.162 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.190 |
| 2022 | 1.177 |
| 2023 | 1.171 |
| 2024 | 1.154 |
| 2025 | 1.163 |
| 2026 | 1.162 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.374.
- Densitatea populației sale este de 6,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Archiș, la 8,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Beliu (populație: 2.908), la 8,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hășmaș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hășmaș | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,9 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.048 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.987 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,2 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.424 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 776 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hășmaș | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,67 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 2.504 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 645 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 3.000 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 555,1 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 887 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,2 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 562 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Hășmaș | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,8 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.900 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,30 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 424 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hășmaș | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 138 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 660 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,7% | 1,7% | 2,3% | pe locul 764 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Hășmaș | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,3 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.357 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Hășmaș | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,86 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 639 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,86 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 242 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hășmaș | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 8,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 207 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hășmaș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor22 · 28,9%
- Transport și depozitare13 · 17,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 13,2%
- Industria prelucrătoare7 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 7,9%
- Hoteluri și restaurante5 · 6,6%
- Tranzacții imobiliare4 · 5,3%
- Construcții3 · 3,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 19,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 18,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 14,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 9,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 9,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră5 · 6,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 6,6%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 5,3%
- Tranzacții imobiliare4 · 5,3%
- Lucrări speciale de construcții3 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hășmaș?
Populația localității Hășmaș este de 1.162 (2026), pe locul 2.958 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hășmaș?
Hășmaș are o suprafață de 88,3 km², cu o densitate a populației de 13 loc./km².
Populația din Hășmaș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hășmaș a trecut de la 1.269 la 1.162, adică o variație de −8,4%.
Unde se află Hășmaș?
Hășmaș se află în județul Arad. Latitudine 46,555, longitudine 22,089.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hășmaș?
În Hășmaș, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hășmaș?
În Hășmaș, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,3 ‰ (2025), pe locul 2.987 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Hășmaș?
Cele mai apropiate de Hășmaș sunt: Archiș (8,1 km), Beliu (8,6 km), Craiva (9,2 km), Șoimi (9,8 km), Finiș (10 km).