Vârfurile: populație și statistici
Vârfurile are o populație de 2.243 (2026), pe o suprafață de 134,7 km², cu o densitate a populației de 16,7 loc./km². Se află pe locul 2.118 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −16,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.243
- 134,7 km²
- 17 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Vârfurile ocupă locul 50 (număr de localități: 78).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 23,14 km în Vârfurile, față de o medie de 5,39 km în județul Arad și 4,84 km la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,89 ‰ în Vârfurile, față de o medie de 0,83 ‰ în județul Arad și 0,60 ‰ la nivel național.
Vârfurile: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 45).
Vârfurile în cifre
Unde se află Vârfurile?
localități vecine
- Pleșcuța9,7 km · 981
- Criștioru de Jos11 km · 1.173
- Hălmagiu11 km · 2.129
- Cărpinet11 km · 1.670
- Hălmăgel11 km · 951
- Vașcău14 km · 2.041
- Nucet15 km · 1.951
- Gurahonț15 km · 3.585
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vârfurile în timp
Populația localității Vârfurile a fost de 2.682 în 2016 și de 2.243 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.441 |
| 2022 | 2.386 |
| 2023 | 2.339 |
| 2024 | 2.292 |
| 2025 | 2.275 |
| 2026 | 2.243 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Arad pentru „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 18.866.
- Densitatea populației sale este de 5,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Pleșcuța, la 9,7 km.
Toți indicatorii pentru Vârfurile
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vârfurile | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,0 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.862 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 343 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vârfurile | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 23,14 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 104 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.202 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 2.057 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 535,9 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.036 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,0 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.146 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vârfurile | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 48,1 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 558 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,67 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.118 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vârfurile | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 135 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 684 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,2% | 1,7% | 2,3% | pe locul 1.157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vârfurile | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,1 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 125 ‰ | 737 ‰ | 200 ‰ | pe locul 749 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 16,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 786 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vârfurile | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,7 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.874 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vârfurile | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,89 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 609 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,89 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 220 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.167 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vârfurile | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 56 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.859 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vârfurile
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor63 · 23,6%
- Transport și depozitare47 · 17,6%
- Industria prelucrătoare30 · 11,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit26 · 9,7%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 7,9%
- Construcții18 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante17 · 6,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor45 · 16,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 16,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte44 · 16,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi32 · 12,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră19 · 7,1%
- Fabricarea produselor alimentare15 · 5,6%
- Lucrări speciale de construcții15 · 5,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 5,6%
- Construcții de clădiri12 · 4,5%
- Activități de închiriere și leasing11 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vârfurile?
Populația localității Vârfurile este de 2.243 (2026), pe locul 2.118 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vârfurile?
Vârfurile are o suprafață de 134,7 km², cu o densitate a populației de 17 loc./km².
Populația din Vârfurile crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vârfurile a trecut de la 2.682 la 2.243, adică o variație de −16,4%.
Unde se află Vârfurile?
Vârfurile se află în județul Arad. Latitudine 46,355, longitudine 22,522.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vârfurile?
În Vârfurile, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 23,14 km (2025), pe locul 104 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vârfurile?
În Vârfurile, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,89 ‰ (2024), pe locul 220 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Vârfurile?
Cele mai apropiate de Vârfurile sunt: Pleșcuța (9,7 km), Criștioru de Jos (11 km), Hălmagiu (11 km), Cărpinet (11 km), Hălmăgel (11 km).