Hălmăgel: populație și statistici
Hălmăgel are o populație de 951 (2026), pe o suprafață de 83,7 km², cu o densitate a populației de 11,4 loc./km². Se află pe locul 3.066 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −22,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 951
- 83,7 km²
- 11 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Hălmăgel ocupă locul 74 (număr de localități: 78).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Hălmăgel, față de o medie de 0,67 ‰ în județul Arad și 1,08 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 10,5 în Hălmăgel, față de o medie de 3,5 la 10 000 loc. în județul Arad și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Hălmăgel: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 15).
Hălmăgel în cifre
Unde se află Hălmăgel?
Populația din Hălmăgel în timp
Populația localității Hălmăgel a fost de 1.226 în 2016 și de 951 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.069 |
| 2022 | 1.037 |
| 2023 | 989 |
| 2024 | 957 |
| 2025 | 966 |
| 2026 | 951 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.721.
- Densitatea populației sale este de 8,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Hălmagiu (populație: 2.129), la 9,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hălmăgel
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hălmăgel | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,2 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 482 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 922 din 3.163 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 23,1 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 146 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hălmăgel | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,89 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 1.798 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 560 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 3.070 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 588,9 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 672 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,7 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.777 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Hălmăgel | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 38,9 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 905 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,15 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 846 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hălmăgel | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 163 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 534 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,1% | 1,7% | 2,3% | pe locul 684 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Hălmăgel | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,1 înnoptări | 1,1 | 0,4 | pe locul 200 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 511 ‰ | 737 ‰ | 200 ‰ | pe locul 362 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 47,3 ‰ | 16,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 229 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Hălmăgel | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,1 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.585 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Hălmăgel | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,05 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 465 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,05 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 114 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hălmăgel | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 50 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.959 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 10,5 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 99 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hălmăgel
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor20 · 20,8%
- Transport și depozitare15 · 15,6%
- Construcții11 · 11,5%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 10,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 7,3%
- Industria prelucrătoare6 · 6,2%
- Hoteluri și restaurante6 · 6,2%
- Tranzacții imobiliare5 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 15,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 14,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 10,4%
- Construcții de clădiri9 · 9,4%
- Lucrări speciale de construcții9 · 9,4%
- Activități de închiriere și leasing8 · 8,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 7,3%
- Lucrări de geniu civil6 · 6,2%
- Tranzacții imobiliare5 · 5,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hălmăgel?
Populația localității Hălmăgel este de 951 (2026), pe locul 3.066 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hălmăgel?
Hălmăgel are o suprafață de 83,7 km², cu o densitate a populației de 11 loc./km².
Populația din Hălmăgel crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hălmăgel a trecut de la 1.226 la 951, adică o variație de −22,4%.
Unde se află Hălmăgel?
Hălmăgel se află în județul Arad. Latitudine 46,317, longitudine 22,659.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hălmăgel?
În Hălmăgel, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hălmăgel?
În Hălmăgel, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 10,5 la 10 000 loc. (2025), pe locul 99 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Hălmăgel?
Cele mai apropiate de Hălmăgel sunt: Hălmagiu (9,0 km), Bulzeștii de Sus (9,8 km), Avram Iancu (11 km), Criștioru de Jos (11 km), Tomești (11 km).