Zărand: populație și statistici
Zărand are o populație de 2.994 (2026), pe o suprafață de 75,2 km², cu o densitate a populației de 39,8 loc./km². Se află pe locul 1.617 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +8,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.994
- 75,2 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Zărand ocupă locul 38 (număr de localități: 78).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Zărand, față de o medie de 3,43 ‰ în județul Arad și 3,92 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 13,7 ‰ în Zărand, față de o medie de 6,9 ‰ în județul Arad și 6,7 ‰ la nivel național.
Zărand: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Zărand în cifre
Unde se află Zărand?
localități vecine
- Olari4,4 km · 1.988
- Sântana8,8 km · 15.367
- Șimand10 km · 4.337
- Sintea Mare11 km · 3.758
- Chișineu-Criș12 km · 7.895
- Seleuș15 km · 2.843
- Pâncota15 km · 8.225
- Socodor15 km · 2.264
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Zărand în timp
Populația localității Zărand a fost de 2.749 în 2016 și de 2.994 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.894 |
| 2022 | 2.898 |
| 2023 | 2.908 |
| 2024 | 2.942 |
| 2025 | 2.987 |
| 2026 | 2.994 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.535.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Olari, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sântana (populație: 15.367), la 8,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Zărand
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Zărand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.966 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.880 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 91 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.607 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Zărand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,92 km | 5,39 km | 7,67 km | pe locul 753 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 1,98 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.976 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.382 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 1.732 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 461,6 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.870 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 72,0 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 118 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Zărand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,0 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.861 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Zărand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 55 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.036 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,0% | 1,7% | 2,3% | pe locul 708 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Zărand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 15,4 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.094 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Zărand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.579 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Zărand | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 117 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 783 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Zărand
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor24 · 24,7%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 13,4%
- Construcții11 · 11,3%
- Hoteluri și restaurante11 · 11,3%
- Industria prelucrătoare9 · 9,3%
- Transport și depozitare9 · 9,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 5,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 22,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 12,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 11,3%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră10 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții9 · 9,3%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 8,2%
- Construcții de clădiri8 · 8,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 7,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi5 · 5,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Zărand?
Populația localității Zărand este de 2.994 (2026), pe locul 1.617 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Zărand?
Zărand are o suprafață de 75,2 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Zărand crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Zărand a trecut de la 2.749 la 2.994, adică o variație de +8,9%.
Unde se află Zărand?
Zărand se află în județul Arad. Latitudine 46,420, longitudine 21,556.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zărand?
În Zărand, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2026), pe locul 3.005 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zărand?
În Zărand, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 13,7 ‰ (2025), pe locul 91 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Zărand?
Cele mai apropiate de Zărand sunt: Olari (4,4 km), Sântana (8,8 km), Șimand (10 km), Sintea Mare (11 km), Chișineu-Criș (12 km).