Bârzava: populație și statistici
Bârzava are o populație de 2.228 (2026), pe o suprafață de 256,4 km², cu o densitate a populației de 8,7 loc./km². Se află pe locul 2.141 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.228
- 256,4 km²
- 9 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Arad după populație: Bârzava ocupă locul 51 (număr de localități: 78).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Bârzava, față de o medie de 0,67 ‰ în județul Arad și 1,08 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,45 ‰ în Bârzava, față de o medie de 1,98 ‰ în județul Arad și 1,87 ‰ la nivel național.
Bârzava: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 34).
Bârzava în cifre
Unde se află Bârzava?
localități vecine
- Vărădia de Mureș8,5 km · 1.525
- Chisindia13 km · 1.168
- Bata14 km · 1.038
- Tauț15 km · 1.405
- Săvârșin17 km · 2.827
- Conop18 km · 2.116
- Birchiș20 km · 1.729
- Brazii20 km · 1.134
Toate localitățile din județul Arad
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Bârzava în timp
Populația localității Bârzava a fost de 2.543 în 2016 și de 2.228 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.421 |
| 2022 | 2.350 |
| 2023 | 2.337 |
| 2024 | 2.298 |
| 2025 | 2.274 |
| 2026 | 2.228 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 35.906.
- Densitatea populației sale este de 10,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Vărădia de Mureș, la 8,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gurahonț (populație: 3.585), la 28 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bârzava
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bârzava | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.614 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,6 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 794 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,9 ‰ | 11,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 416 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bârzava | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,45 ‰ | 1,98 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.198 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.355 | 207.810 | 10.177.161 | pe locul 1.781 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 608,2 ‰ | 454,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 566 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,8 m² | 56,8 m² | 50,3 m² | pe locul 970 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Bârzava | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,7 ‰ | 56,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 972 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,80 ‰ | 3,43 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.850 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bârzava | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 121 ‰ | 284 ‰ | 71 ‰ | pe locul 786 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,7% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Bârzava | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,90 ‰ | 3,03 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 596 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,90 ‰ | 0,83 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bârzava | Arad | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.535 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bârzava
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 22,5%
- Transport și depozitare42 · 21,0%
- Construcții24 · 12,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 11,0%
- Industria prelucrătoare18 · 9,0%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 9,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 4,5%
- Hoteluri și restaurante7 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 17,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 16,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi25 · 12,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 12,0%
- Lucrări speciale de construcții19 · 9,5%
- Silvicultură și exploatare forestieră18 · 9,0%
- Construcții de clădiri15 · 7,5%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)12 · 6,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi10 · 5,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră9 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bârzava?
Populația localității Bârzava este de 2.228 (2026), pe locul 2.141 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bârzava?
Bârzava are o suprafață de 256,4 km², cu o densitate a populației de 9 loc./km².
Populația din Bârzava crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bârzava a trecut de la 2.543 la 2.228, adică o variație de −12,4%.
Unde se află Bârzava?
Bârzava se află în județul Arad. Latitudine 46,123, longitudine 22,087.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bârzava?
În Bârzava, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bârzava?
În Bârzava, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,45 ‰ (2025), pe locul 2.198 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Bârzava?
Cele mai apropiate de Bârzava sunt: Vărădia de Mureș (8,5 km), Chisindia (13 km), Bata (14 km), Tauț (15 km), Săvârșin (17 km).