Lunca Mureșului: populație și statistici
Lunca Mureșului are o populație de 2.452 (2026), pe o suprafață de 31,5 km², cu o densitate a populației de 77,9 loc./km². Se află pe locul 1.947 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.452
- 31,5 km²
- 78 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Lunca Mureșului ocupă locul 33 (număr de localități: 78).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,82 ‰ în Lunca Mureșului, față de o medie de 0,46 ‰ în județul Alba și 0,60 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,41 ‰ în Lunca Mureșului, față de o medie de 2,51 ‰ în județul Alba și 3,20 ‰ la nivel național.
Lunca Mureșului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Lunca Mureșului în cifre
Unde se află Lunca Mureșului?
Populația din Lunca Mureșului în timp
Populația localității Lunca Mureșului a fost de 2.550 în 2016 și de 2.452 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.552 |
| 2022 | 2.529 |
| 2023 | 2.504 |
| 2024 | 2.471 |
| 2025 | 2.467 |
| 2026 | 2.452 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.410.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ocna Mureș (populație: 13.275), la 6,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca Mureșului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca Mureșului | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.508 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.121 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 706 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 650 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca Mureșului | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,22 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 1.041 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,82 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.822 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 989 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 2.459 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 403,3 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,4 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.392 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,41 ‰ | 2,51 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.655 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Lunca Mureșului | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,61 km | 5,64 km | 6,17 km | pe locul 273 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 465 m³ | 14.024 m³ | 325.688 m³ | pe locul 183 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Lunca Mureșului | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,4 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.204 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,82 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.701 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca Mureșului | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 77 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.439 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Lunca Mureșului | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 44,5 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 527 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,47 km | 3,91 km | 4,05 km | pe locul 972 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Lunca Mureșului | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,82 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 689 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 282 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Lunca Mureșului | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 128 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 580 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca Mureșului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor29 · 23,8%
- Transport și depozitare19 · 15,6%
- Construcții18 · 14,8%
- Industria prelucrătoare15 · 12,3%
- Alte activități de servicii9 · 7,4%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante5 · 4,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 16,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 13,1%
- Lucrări speciale de construcții15 · 12,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 10,7%
- Construcții de clădiri12 · 9,8%
- Activități de închiriere și leasing7 · 5,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 4,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 4,1%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice5 · 4,1%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații4 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca Mureșului?
Populația localității Lunca Mureșului este de 2.452 (2026), pe locul 1.947 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca Mureșului?
Lunca Mureșului are o suprafață de 31,5 km², cu o densitate a populației de 78 loc./km².
Populația din Lunca Mureșului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca Mureșului a trecut de la 2.550 la 2.452, adică o variație de −3,8%.
Unde se află Lunca Mureșului?
Lunca Mureșului se află în județul Alba. Latitudine 46,433, longitudine 23,909.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Mureșului?
În Lunca Mureșului, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,82 ‰ (2024), pe locul 282 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Mureșului?
În Lunca Mureșului, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,41 ‰ (2025), pe locul 1.655 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Lunca Mureșului?
Cele mai apropiate de Lunca Mureșului sunt: Ocna Mureș (6,1 km), Noșlac (6,2 km), Luna (6,5 km), Călărași (6,8 km), Chețani (9,6 km).