Lupșa: populație și statistici
Lupșa are o populație de 2.709 (2026), pe o suprafață de 121,4 km², cu o densitate a populației de 22,3 loc./km². Se află pe locul 1.776 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.709
- 121,4 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Lupșa ocupă locul 29 (număr de localități: 78).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 5,91 ‰ în Lupșa, față de o medie de 3,50 ‰ în județul Alba și 3,92 ‰ la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,74 ‰ în Lupșa, față de o medie de 0,46 ‰ în județul Alba și 0,60 ‰ la nivel național.
Lupșa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 45).
Lupșa în cifre
Unde se află Lupșa?
localități vecine
- Baia de Arieș6,8 km · 3.480
- Roșia Montană11 km · 2.589
- Bistra11 km · 4.309
- Câmpeni11 km · 6.827
- Bucium12 km · 1.294
- Mogoș14 km · 684
- Ponor15 km · 580
- Abrud15 km · 4.829
Toate localitățile din județul Alba
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Lupșa în timp
Populația localității Lupșa a fost de 3.174 în 2016 și de 2.709 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.938 |
| 2022 | 2.846 |
| 2023 | 2.782 |
| 2024 | 2.759 |
| 2025 | 2.745 |
| 2026 | 2.709 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 17.003.
- Densitatea populației sale este de 4,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Baia de Arieș, la 6,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bistra (populație: 4.309), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lupșa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lupșa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.710 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,7 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.469 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.505 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,5 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 464 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lupșa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,58 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 2.127 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.524 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 1.496 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 562,6 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 829 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,8 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.508 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Lupșa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 47,6 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 572 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,91 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 163 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lupșa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 71 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.567 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,6% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.422 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Lupșa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,7 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 425 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 239 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 586 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 21,8 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 448 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Lupșa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,2 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.052 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Lupșa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 810 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 398 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,77 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.450 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lupșa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 69 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.500 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lupșa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor67 · 20,0%
- Transport și depozitare47 · 14,0%
- Construcții42 · 12,5%
- Industria prelucrătoare38 · 11,3%
- Activități administrative și servicii de suport31 · 9,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante19 · 5,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 3,3%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte45 · 13,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 13,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 12,5%
- Lucrări speciale de construcții38 · 11,3%
- Construcții de clădiri29 · 8,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)16 · 4,8%
- Lucrări de geniu civil16 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing13 · 3,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 3,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management11 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lupșa?
Populația localității Lupșa este de 2.709 (2026), pe locul 1.776 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lupșa?
Lupșa are o suprafață de 121,4 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Lupșa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lupșa a trecut de la 3.174 la 2.709, adică o variație de −14,7%.
Unde se află Lupșa?
Lupșa se află în județul Alba. Latitudine 46,365, longitudine 23,194.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lupșa?
În Lupșa, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 5,91 ‰ (2026), pe locul 163 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lupșa?
În Lupșa, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,74 ‰ (2024), pe locul 398 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Lupșa?
Cele mai apropiate de Lupșa sunt: Baia de Arieș (6,8 km), Roșia Montană (11 km), Bistra (11 km), Câmpeni (11 km), Bucium (12 km).