Crăciunelu de Jos: populație și statistici
Crăciunelu de Jos are o populație de 2.138 (2026), pe o suprafață de 25,2 km², cu o densitate a populației de 84,8 loc./km². Se află pe locul 2.223 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.138
- 25,2 km²
- 85 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Crăciunelu de Jos ocupă locul 39 (număr de localități: 78).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 11,0% în Crăciunelu de Jos, față de o medie de 2,7% în județul Alba și 2,0% la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 11,7 ‰ în Crăciunelu de Jos, față de o medie de 15,2 ‰ în județul Alba și 20,1 ‰ la nivel național.
Crăciunelu de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 25).
Crăciunelu de Jos în cifre
Unde se află Crăciunelu de Jos?
localități vecine
- Bucerdea Grânoasă4,4 km · 2.274
- Mihalț5,2 km · 3.167
- Blaj7,2 km · 19.821
- Sâncel10 km · 2.517
- Cergău10 km · 1.543
- Ohaba11 km · 541
- Rădești11 km · 1.228
- Lopadea Nouă12 km · 2.437
Toate localitățile din județul Alba
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Crăciunelu de Jos în timp
Populația localității Crăciunelu de Jos a fost de 2.147 în 2016 și de 2.138 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.136 |
| 2022 | 2.142 |
| 2023 | 2.117 |
| 2024 | 2.139 |
| 2025 | 2.129 |
| 2026 | 2.138 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.532.
- Cea mai apropiată localitate este Bucerdea Grânoasă, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Blaj (populație: 19.821), la 7,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Crăciunelu de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Crăciunelu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.407 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.844 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.505 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.693 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Crăciunelu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,75 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 1.846 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,94 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.695 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 863 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 2.698 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 403,6 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.634 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,4 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.677 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,47 ‰ | 2,51 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.583 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Crăciunelu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,98 km | 5,64 km | 6,17 km | pe locul 248 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 393 m³ | 14.024 m³ | 325.688 m³ | pe locul 264 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Crăciunelu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,3 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.425 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,81 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.041 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Crăciunelu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 11,0% | 2,7% | 2,3% | pe locul 176 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Crăciunelu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 46,8 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 469 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,77 km | 3,91 km | 4,05 km | pe locul 694 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Crăciunelu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Crăciunelu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,7 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 966 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Crăciunelu de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 24,2%
- Transport și depozitare20 · 13,4%
- Construcții18 · 12,1%
- Industria prelucrătoare16 · 10,7%
- Hoteluri și restaurante10 · 6,7%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 6,0%
- Alte activități de servicii7 · 4,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 16,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 12,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 11,4%
- Lucrări speciale de construcții16 · 10,7%
- Construcții de clădiri12 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 6,0%
- Fabricarea produselor alimentare7 · 4,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing5 · 3,4%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice5 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Crăciunelu de Jos?
Populația localității Crăciunelu de Jos este de 2.138 (2026), pe locul 2.223 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Crăciunelu de Jos?
Crăciunelu de Jos are o suprafață de 25,2 km², cu o densitate a populației de 85 loc./km².
Populația din Crăciunelu de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Crăciunelu de Jos a trecut de la 2.147 la 2.138, adică o variație de −0,4%.
Unde se află Crăciunelu de Jos?
Crăciunelu de Jos se află în județul Alba. Latitudine 46,167, longitudine 23,830.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Crăciunelu de Jos?
În Crăciunelu de Jos, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 11,0% (2026), pe locul 176 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Crăciunelu de Jos?
În Crăciunelu de Jos, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,7 ‰ (2025), pe locul 2.844 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Crăciunelu de Jos?
Cele mai apropiate de Crăciunelu de Jos sunt: Bucerdea Grânoasă (4,4 km), Mihalț (5,2 km), Blaj (7,2 km), Sâncel (10 km), Cergău (10 km).