Unirea (Alba): populație și statistici
Unirea are o populație de 4.644 (2026), pe o suprafață de 98,3 km², cu o densitate a populației de 47,2 loc./km². Se află pe locul 849 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.644
- 98,3 km²
- 47 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Unirea ocupă locul 15 (număr de localități: 78).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 10,59 km în Unirea, față de o medie de 5,64 km în județul Alba și 3,48 km la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 2,2 în Unirea, față de o medie de 3,8 la 10 000 loc. în județul Alba și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Unirea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 60).
Unirea în cifre
Unde se află Unirea?
Populația din Unirea în timp
Populația localității Unirea a fost de 5.077 în 2016 și de 4.644 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.874 |
| 2022 | 4.807 |
| 2023 | 4.714 |
| 2024 | 4.690 |
| 2025 | 4.680 |
| 2026 | 4.644 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.775.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ocna Mureș (populație: 13.275), la 7,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Unirea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Unirea | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.345 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.765 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,6 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 736 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Unirea | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,46 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 1.649 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,86 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.785 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.343 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 698 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 504,5 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.362 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,9 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.245 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,86 ‰ | 2,51 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.246 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Unirea | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,59 km | 5,64 km | 6,17 km | pe locul 161 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 387 m³ | 14.024 m³ | 325.688 m³ | pe locul 273 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Unirea | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,7 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.400 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,72 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.924 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Unirea | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 75 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.479 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Unirea | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,6 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.301 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Unirea | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.591 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Unirea | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Unirea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor78 · 19,5%
- Transport și depozitare57 · 14,3%
- Construcții50 · 12,5%
- Industria prelucrătoare38 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport34 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante29 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice29 · 7,3%
- Alte activități de servicii23 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor60 · 15,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor50 · 12,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte48 · 12,0%
- Lucrări speciale de construcții45 · 11,3%
- Construcții de clădiri37 · 9,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi23 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 5,8%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management15 · 3,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi15 · 3,8%
- Alte activități de servicii personale14 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Unirea?
Populația localității Unirea este de 4.644 (2026), pe locul 849 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Unirea?
Unirea are o suprafață de 98,3 km², cu o densitate a populației de 47 loc./km².
Populația din Unirea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Unirea a trecut de la 5.077 la 4.644, adică o variație de −8,5%.
Unde se află Unirea?
Unirea se află în județul Alba. Latitudine 46,422, longitudine 23,774.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Unirea?
În Unirea, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 10,59 km (2025), pe locul 161 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Unirea?
În Unirea, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 2,2 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.489 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Unirea?
Cele mai apropiate de Unirea sunt: Ocna Mureș (7,5 km), Moldovenești (8,6 km), Mirăslău (8,7 km), Călărași (9,6 km), Lunca Mureșului (10 km).