Ciuruleasa: populație și statistici
Ciuruleasa are o populație de 1.063 (2026), pe o suprafață de 54,4 km², cu o densitate a populației de 19,5 loc./km². Se află pe locul 3.019 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.063
- 54,4 km²
- 20 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Ciuruleasa ocupă locul 65 (număr de localități: 78).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 3,8 m³ în Ciuruleasa, față de o medie de 36,4 m³ în județul Alba și 39,9 m³ la nivel național.
Ciuruleasa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 17).
Ciuruleasa în cifre
Unde se află Ciuruleasa?
localități vecine
- Abrud4,3 km · 4.829
- Buceș8,8 km · 1.707
- Roșia Montană8,8 km · 2.589
- Sohodol9,6 km · 1.557
- Blăjeni9,6 km · 960
- Bucium12 km · 1.294
- Câmpeni14 km · 6.827
- Vidra15 km · 1.489
Toate localitățile din județul Alba
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Ciuruleasa în timp
Populația localității Ciuruleasa a fost de 1.198 în 2016 și de 1.063 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.123 |
| 2022 | 1.107 |
| 2023 | 1.101 |
| 2024 | 1.090 |
| 2025 | 1.075 |
| 2026 | 1.063 |
Știați că?
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.623.
- Densitatea populației sale este de 4,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Abrud (populație: 4.829), la 4,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ciuruleasa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ciuruleasa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.800 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,9 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.660 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 542 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ciuruleasa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,90 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 1.303 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 493 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 3.127 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 463,8 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.845 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,7 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.272 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ciuruleasa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,0 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.447 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,76 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 575 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ciuruleasa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 83 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.301 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.011 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ciuruleasa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 42 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 981 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 996 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ciuruleasa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 3,8 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.576 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ciuruleasa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,94 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 556 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,94 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 182 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Ciuruleasa | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 79 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.090 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,4 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 145 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ciuruleasa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor25 · 22,7%
- Transport și depozitare17 · 15,5%
- Industria prelucrătoare15 · 13,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 8,2%
- Alte activități de servicii6 · 5,5%
- Construcții5 · 4,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 15,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 13,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 12,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră10 · 9,1%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)8 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 7,3%
- Construcții de clădiri5 · 4,5%
- Lucrări speciale de construcții5 · 4,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi5 · 4,5%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ciuruleasa?
Populația localității Ciuruleasa este de 1.063 (2026), pe locul 3.019 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ciuruleasa?
Ciuruleasa are o suprafață de 54,4 km², cu o densitate a populației de 20 loc./km².
Populația din Ciuruleasa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ciuruleasa a trecut de la 1.198 la 1.063, adică o variație de −11,3%.
Unde se află Ciuruleasa?
Ciuruleasa se află în județul Alba. Latitudine 46,240, longitudine 23,024.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Ciuruleasa?
În Ciuruleasa, „Locuințe existente” se situează la 493 (2025), pe locul 3.127 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Ciuruleasa?
În Ciuruleasa, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 3,8 m³ (2025), pe locul 2.576 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Ciuruleasa?
Cele mai apropiate de Ciuruleasa sunt: Abrud (4,3 km), Buceș (8,8 km), Roșia Montană (8,8 km), Sohodol (9,6 km), Blăjeni (9,6 km).