Vințu de Jos: populație și statistici
Vințu de Jos are o populație de 5.472 (2026), pe o suprafață de 88,6 km², cu o densitate a populației de 61,7 loc./km². Se află pe locul 644 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.472
- 88,6 km²
- 62 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Vințu de Jos ocupă locul 12 (număr de localități: 78).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 6,40 ‰ în Vințu de Jos, față de o medie de 3,50 ‰ în județul Alba și 3,92 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,8 în Vințu de Jos, față de o medie de 3,8 la 10 000 loc. în județul Alba și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Vințu de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 140).
Vințu de Jos în cifre
Unde se află Vințu de Jos?
localități vecine
- Blandiana8,6 km · 875
- Alba Iulia10 km · 74.137
- Sebeș12 km · 31.880
- Meteș13 km · 2.737
- Șibot14 km · 2.277
- Pianu15 km · 3.576
- Săliștea15 km · 2.319
- Ighiu15 km · 7.231
Toate localitățile din județul Alba
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vințu de Jos în timp
Populația localității Vințu de Jos a fost de 5.482 în 2016 și de 5.472 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.447 |
| 2022 | 5.425 |
| 2023 | 5.432 |
| 2024 | 5.440 |
| 2025 | 5.453 |
| 2026 | 5.472 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.412.
- Cea mai apropiată localitate este Blandiana, la 8,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Alba Iulia (populație: 74.137), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vințu de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vințu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,2 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 753 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.148 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.038 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vințu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,30 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 1.685 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,84 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 386 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.166 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 818 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 395,8 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,3 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.336 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,01 ‰ | 2,51 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 634 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Vințu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,10 km | 5,64 km | 6,17 km | pe locul 313 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 339 m³ | 14.024 m³ | 325.688 m³ | pe locul 357 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Vințu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 71,5 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 165 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 6,40 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 133 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vințu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 151 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 586 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vințu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,9 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 368 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 661 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 303 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 533 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vințu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,8 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.143 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,15 km | 3,91 km | 4,05 km | pe locul 821 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vințu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.103 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.942 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Vințu de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 95 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.427 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vințu de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor211 · 20,8%
- Construcții127 · 12,5%
- Transport și depozitare118 · 11,6%
- Activități administrative și servicii de suport103 · 10,2%
- Industria prelucrătoare102 · 10,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice62 · 6,1%
- Hoteluri și restaurante50 · 4,9%
- Alte activități de servicii46 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor140 · 13,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor127 · 12,5%
- Lucrări speciale de construcții111 · 11,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte108 · 10,7%
- Construcții de clădiri85 · 8,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi65 · 6,4%
- Activități de închiriere și leasing54 · 5,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație42 · 4,1%
- Lucrări de geniu civil40 · 3,9%
- Tranzacții imobiliare38 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vințu de Jos?
Populația localității Vințu de Jos este de 5.472 (2026), pe locul 644 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vințu de Jos?
Vințu de Jos are o suprafață de 88,6 km², cu o densitate a populației de 62 loc./km².
Populația din Vințu de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vințu de Jos a trecut de la 5.482 la 5.472, adică o variație de −0,2%.
Unde se află Vințu de Jos?
Vințu de Jos se află în județul Alba. Latitudine 46,026, longitudine 23,458.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vințu de Jos?
În Vințu de Jos, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 6,40 ‰ (2026), pe locul 133 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vințu de Jos?
În Vințu de Jos, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,8 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.760 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Vințu de Jos?
Cele mai apropiate de Vințu de Jos sunt: Blandiana (8,6 km), Alba Iulia (10 km), Sebeș (12 km), Meteș (13 km), Șibot (14 km).