Tazlău: populație și statistici
Tazlău are o populație de 2.518 (2026), pe o suprafață de 161,8 km², cu o densitate a populației de 15,6 loc./km². Se află pe locul 1.910 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.518
- 161,8 km²
- 16 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Tazlău ocupă locul 62 (număr de localități: 83).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,40 ‰ în Tazlău, față de o medie de 1,72 ‰ în județul Neamț și 3,92 ‰ la nivel național.
Tazlău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 30).
Tazlău în cifre
Unde se află Tazlău?
localități vecine
- Borlești8,2 km · 9.006
- Asău13 km · 6.474
- Rediu14 km · 5.118
- Piatra Șoimului15 km · 8.110
- Zemeș16 km · 4.399
- Cândești16 km · 3.890
- Balcani17 km · 7.273
- Roznov18 km · 10.168
Toate localitățile din județul Neamț
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Tazlău în timp
Populația localității Tazlău a fost de 2.812 în 2016 și de 2.518 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.668 |
| 2022 | 2.627 |
| 2023 | 2.595 |
| 2024 | 2.553 |
| 2025 | 2.545 |
| 2026 | 2.518 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 22.668.
- Densitatea populației sale este de 5,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Borlești (populație: 9.006), la 8,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tazlău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tazlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.236 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,9 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.900 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.826 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.039 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tazlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,17 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 2.216 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.306 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 1.871 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 518,7 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.214 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,4 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.046 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Tazlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 2,42 km | 3,91 km | 6,17 km | pe locul 880 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 38 m³ | 6.207 m³ | 325.688 m³ | pe locul 950 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Tazlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,9 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.433 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,40 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.959 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tazlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 76 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.466 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 2,6% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tazlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 1,4 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 132 ‰ | 743 ‰ | 200 ‰ | pe locul 733 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 24,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 707 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Tazlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,0 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.190 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tazlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.963 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.772 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Tazlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 82 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.946 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,0 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.308 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tazlău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor40 · 32,8%
- Hoteluri și restaurante17 · 13,9%
- Transport și depozitare15 · 12,3%
- Construcții9 · 7,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 6,6%
- Industria prelucrătoare8 · 6,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 4,9%
- Alte activități de servicii6 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 24,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 14,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 12,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 9,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 7,4%
- Lucrări speciale de construcții8 · 6,6%
- Construcții de clădiri7 · 5,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră6 · 4,9%
- Lucrări de geniu civil6 · 4,9%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tazlău?
Populația localității Tazlău este de 2.518 (2026), pe locul 1.910 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tazlău?
Tazlău are o suprafață de 161,8 km², cu o densitate a populației de 16 loc./km².
Populația din Tazlău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tazlău a trecut de la 2.812 la 2.518, adică o variație de −10,5%.
Unde se află Tazlău?
Tazlău se află în județul Neamț. Latitudine 46,713, longitudine 26,354.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tazlău?
În Tazlău, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,40 ‰ (2026), pe locul 2.959 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Tazlău?
În Tazlău, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 38 m³ (2025), pe locul 950 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Care localități se învecinează cu Tazlău?
Cele mai apropiate de Tazlău sunt: Borlești (8,2 km), Asău (13 km), Rediu (14 km), Piatra Șoimului (15 km), Zemeș (16 km).