Tarcău: populație și statistici
Tarcău are o populație de 3.226 (2026), pe o suprafață de 397,4 km², cu o densitate a populației de 8,1 loc./km². Se află pe locul 1.433 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.226
- 397,4 km²
- 8 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Tarcău ocupă locul 53 (număr de localități: 83).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 119,3 m² în Tarcău, față de o medie de 51,4 m² în județul Neamț și 51,1 m² la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 1,2 m³ în Tarcău, față de o medie de 21,7 m³ în județul Neamț și 39,9 m³ la nivel național.
Tarcău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 47).
Tarcău în cifre
Unde se află Tarcău?
Populația din Tarcău în timp
Populația localității Tarcău a fost de 3.497 în 2016 și de 3.226 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.368 |
| 2022 | 3.311 |
| 2023 | 3.271 |
| 2024 | 3.273 |
| 2025 | 3.244 |
| 2026 | 3.226 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Neamț pentru „Locuințe la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Neamț pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 55.662.
- Densitatea populației sale este de 11,2 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Tarcău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tarcău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.710 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.765 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.377 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.259 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tarcău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 1,33 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 2.671 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,86 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.037 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.614 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 579 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 810,3 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 108 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 119,3 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,41 ‰ | 1,92 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 318 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Tarcău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,8 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 966 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,55 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.101 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tarcău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 174 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 487 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 2,6% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tarcău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 5,4 înnoptări | 1,4 | 0,4 | pe locul 95 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.488 ‰ | 743 ‰ | 200 ‰ | pe locul 91 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 67,9 ‰ | 24,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 167 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Tarcău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 1,2 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.628 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tarcău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.111 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 700 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,59 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tarcău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 53 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.916 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tarcău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor68 · 18,2%
- Transport și depozitare52 · 13,9%
- Activități administrative și servicii de suport38 · 10,2%
- Industria prelucrătoare36 · 9,7%
- Construcții34 · 9,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit28 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante26 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice26 · 7,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 12,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte47 · 12,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 11,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi35 · 9,4%
- Lucrări speciale de construcții32 · 8,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră23 · 6,2%
- Construcții de clădiri23 · 6,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)20 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare18 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tarcău?
Populația localității Tarcău este de 3.226 (2026), pe locul 1.433 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tarcău?
Tarcău are o suprafață de 397,4 km², cu o densitate a populației de 8 loc./km².
Populația din Tarcău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tarcău a trecut de la 3.497 la 3.226, adică o variație de −7,7%.
Unde se află Tarcău?
Tarcău se află în județul Neamț. Latitudine 46,755, longitudine 26,097.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Tarcău?
În Tarcău, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 119,3 m² (2025), pe locul 2 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Tarcău?
În Tarcău, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 1,2 m³ (2025), pe locul 2.628 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Tarcău?
Cele mai apropiate de Tarcău sunt: Dămuc (14 km), Tașca (16 km), Bicaz (17 km), Bicazu Ardelean (18 km), Bicaz-Chei (18 km).