Gherăești: populație și statistici
Gherăești are o populație de 6.509 (2026), pe o suprafață de 29,1 km², cu o densitate a populației de 224 loc./km². Se află pe locul 486 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.509
- 29,1 km²
- 224 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Gherăești ocupă locul 18 (număr de localități: 83).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,15 ‰ în Gherăești, față de o medie de 1,59 ‰ în județul Neamț și 3,53 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,5 ‰ în Gherăești, față de o medie de 17,9 ‰ în județul Neamț și 20,1 ‰ la nivel național.
Gherăești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 58).
Gherăești în cifre
Unde se află Gherăești?
Populația din Gherăești în timp
Populația localității Gherăești a fost de 6.757 în 2016 și de 6.509 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.683 |
| 2022 | 6.661 |
| 2023 | 6.589 |
| 2024 | 6.557 |
| 2025 | 6.508 |
| 2026 | 6.509 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.071.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cordun, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Săbăoani (populație: 11.592), la 5,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gherăești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gherăești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.635 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.049 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.847 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gherăești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,78 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 2.484 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,46 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 742 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.387 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 674 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 366,7 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.929 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,5 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.166 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,54 ‰ | 1,92 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 833 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Gherăești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,67 km | 3,91 km | 6,17 km | pe locul 441 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 139 m³ | 6.207 m³ | 325.688 m³ | pe locul 786 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Gherăești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,3 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.402 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,23 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.371 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gherăești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 61 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.847 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 2,6% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gherăești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 6,0 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.515 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,81 km | 2,54 km | 4,05 km | pe locul 1.133 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gherăești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,15 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.768 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,15 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.733 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,59 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gherăești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gherăești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor83 · 23,8%
- Construcții52 · 14,9%
- Transport și depozitare43 · 12,3%
- Industria prelucrătoare38 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport35 · 10,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice20 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare17 · 4,9%
- Hoteluri și restaurante16 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 16,6%
- Lucrări speciale de construcții49 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor49 · 14,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte36 · 10,3%
- Construcții de clădiri31 · 8,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi20 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare17 · 4,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 4,6%
- Activități de închiriere și leasing16 · 4,6%
- Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor11 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gherăești?
Populația localității Gherăești este de 6.509 (2026), pe locul 486 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gherăești?
Gherăești are o suprafață de 29,1 km², cu o densitate a populației de 224 loc./km².
Populația din Gherăești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gherăești a trecut de la 6.757 la 6.509, adică o variație de −3,7%.
Unde se află Gherăești?
Gherăești se află în județul Neamț. Latitudine 47,033, longitudine 26,800.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gherăești?
În Gherăești, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,15 ‰ (2024), pe locul 2.768 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gherăești?
În Gherăești, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,5 ‰ (2025), pe locul 3.049 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Gherăești?
Cele mai apropiate de Gherăești sunt: Cordun (4,1 km), Mircești (4,6 km), Botești (4,8 km), Săbăoani (5,3 km), Dulcești (7,4 km).