Grumăzești: populație și statistici
Grumăzești are o populație de 4.869 (2026), pe o suprafață de 40,8 km², cu o densitate a populației de 119 loc./km². Se află pe locul 786 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.869
- 40,8 km²
- 119 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Grumăzești ocupă locul 30 (număr de localități: 83).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 58 ‰ în Grumăzești, față de o medie de 124 ‰ în județul Neamț și 163 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 10,9 m³ în Grumăzești, față de o medie de 21,7 m³ în județul Neamț și 39,9 m³ la nivel național.
Grumăzești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 70).
Grumăzești în cifre
Unde se află Grumăzești?
Populația din Grumăzești în timp
Populația localității Grumăzești a fost de 5.488 în 2016 și de 4.869 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.137 |
| 2022 | 5.063 |
| 2023 | 5.018 |
| 2024 | 4.997 |
| 2025 | 4.934 |
| 2026 | 4.869 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.713.
- Cea mai apropiată localitate este Ghindăoani, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Târgu Neamț (populație: 22.882), la 8,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Grumăzești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Grumăzești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.532 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,9 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.144 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.312 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Grumăzești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,69 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 1.149 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,23 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.438 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.215 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 784 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 454,9 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.959 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,9 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 437 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,82 ‰ | 1,92 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.268 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Grumăzești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,5 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.834 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,44 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Grumăzești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 64 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.753 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,5% | 2,6% | 2,3% | pe locul 1.467 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Grumăzești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,9 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.325 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Grumăzești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,59 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.957 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Grumăzești | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 58 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.806 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Grumăzești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor92 · 25,6%
- Industria prelucrătoare51 · 14,2%
- Transport și depozitare48 · 13,3%
- Construcții31 · 8,6%
- Hoteluri și restaurante29 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 7,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 4,2%
- Tranzacții imobiliare15 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor70 · 19,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor66 · 18,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte39 · 10,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație28 · 7,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi27 · 7,5%
- Lucrări speciale de construcții26 · 7,2%
- Construcții de clădiri25 · 6,9%
- Fabricarea produselor alimentare19 · 5,3%
- Activități de închiriere și leasing17 · 4,7%
- Fabricarea mobilei15 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Grumăzești?
Populația localității Grumăzești este de 4.869 (2026), pe locul 786 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Grumăzești?
Grumăzești are o suprafață de 40,8 km², cu o densitate a populației de 119 loc./km².
Populația din Grumăzești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Grumăzești a trecut de la 5.488 la 4.869, adică o variație de −11,3%.
Unde se află Grumăzești?
Grumăzești se află în județul Neamț. Latitudine 47,131, longitudine 26,386.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Grumăzești?
În Grumăzești, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 58 ‰ (2025), pe locul 2.806 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Grumăzești?
În Grumăzești, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 10,9 m³ (2025), pe locul 2.325 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Grumăzești?
Cele mai apropiate de Grumăzești sunt: Ghindăoani (5,3 km), Petricani (5,5 km), Bălțătești (7,2 km), Târgu Neamț (8,2 km), Negrești (11 km).