Gâdinți: populație și statistici
Gâdinți are o populație de 2.392 (2026), pe o suprafață de 44,3 km², cu o densitate a populației de 54,0 loc./km². Se află pe locul 1.997 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.392
- 44,3 km²
- 54 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Gâdinți ocupă locul 66 (număr de localități: 83).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 21 ‰ în Gâdinți, față de o medie de 161 ‰ în județul Neamț și 252 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 4,2 m³ în Gâdinți, față de o medie de 21,7 m³ în județul Neamț și 39,9 m³ la nivel național.
Gâdinți: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 17).
Gâdinți în cifre
Unde se află Gâdinți?
localități vecine
- Sagna4,7 km · 5.056
- Roman5,3 km · 63.432
- Horia7,5 km · 7.130
- Ion Creangă8,6 km · 5.544
- Tămășeni8,9 km · 9.736
- Poienari10 km · 1.463
- Bâra11 km · 1.850
- Doljești11 km · 7.328
Toate localitățile din județul Neamț
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Gâdinți în timp
Populația localității Gâdinți a fost de 2.486 în 2016 și de 2.392 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.451 |
| 2022 | 2.419 |
| 2023 | 2.417 |
| 2024 | 2.423 |
| 2025 | 2.412 |
| 2026 | 2.392 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.206.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sagna (populație: 5.056), la 4,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gâdinți
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gâdinți | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,2 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 531 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.570 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gâdinți | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,18 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 2.009 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,93 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 583 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.040 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 2.364 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 434,8 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.221 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,9 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.123 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,51 ‰ | 1,92 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 493 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Gâdinți | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,6 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.827 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,42 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.947 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gâdinți | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 21 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.092 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 2,6% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gâdinți | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 4,2 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.567 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,14 km | 2,54 km | 4,05 km | pe locul 634 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gâdinți | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Gâdinți | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 54 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.903 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,2 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.204 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gâdinți
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor22 · 30,6%
- Construcții11 · 15,3%
- Transport și depozitare10 · 13,9%
- Hoteluri și restaurante7 · 9,7%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 8,3%
- Industria prelucrătoare5 · 6,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 23,6%
- Lucrări speciale de construcții10 · 13,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 12,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 11,1%
- Construcții de clădiri7 · 9,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 9,7%
- Lucrări de geniu civil4 · 5,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi4 · 5,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 4,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi3 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gâdinți?
Populația localității Gâdinți este de 2.392 (2026), pe locul 1.997 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gâdinți?
Gâdinți are o suprafață de 44,3 km², cu o densitate a populației de 54 loc./km².
Populația din Gâdinți crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gâdinți a trecut de la 2.486 la 2.392, adică o variație de −3,8%.
Unde se află Gâdinți?
Gâdinți se află în județul Neamț. Latitudine 46,933, longitudine 27,000.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gâdinți?
În Gâdinți, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 21 ‰ (2024), pe locul 3.092 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Gâdinți?
În Gâdinți, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 4,2 m³ (2025), pe locul 2.567 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Gâdinți?
Cele mai apropiate de Gâdinți sunt: Sagna (4,7 km), Roman (5,3 km), Horia (7,5 km), Ion Creangă (8,6 km), Tămășeni (8,9 km).