Tașca: populație și statistici
Tașca are o populație de 2.443 (2026), pe o suprafață de 95,7 km², cu o densitate a populației de 25,5 loc./km². Se află pe locul 1.954 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.443
- 95,7 km²
- 26 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Tașca ocupă locul 63 (număr de localități: 83).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,16 km în Tașca, față de o medie de 2,54 km în județul Neamț și 3,05 km la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Tașca, față de o medie de 0,59 ‰ în județul Neamț și 1,08 ‰ la nivel național.
Tașca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 29).
Tașca în cifre
Unde se află Tașca?
Populația din Tașca în timp
Populația localității Tașca a fost de 2.625 în 2016 și de 2.443 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.543 |
| 2022 | 2.520 |
| 2023 | 2.485 |
| 2024 | 2.479 |
| 2025 | 2.466 |
| 2026 | 2.443 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.399.
- Densitatea populației sale este de 3,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bicaz (populație: 7.496), la 6,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tașca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tașca | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.689 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.815 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 425 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tașca | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,27 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 1.225 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,05 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 930 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.341 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 1.807 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 548,9 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 928 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,5 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.436 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,46 ‰ | 1,92 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 507 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Tașca | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,67 km | 3,91 km | 6,17 km | pe locul 441 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 524 m³ | 6.207 m³ | 325.688 m³ | pe locul 137 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Tașca | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,2 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.680 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,05 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.611 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tașca | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 172 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 491 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 2,6% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tașca | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 1,4 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 196 ‰ | 743 ‰ | 200 ‰ | pe locul 635 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 24,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.049 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Tașca | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,8 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.864 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,16 km | 2,54 km | 4,05 km | pe locul 1.662 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Tașca | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,59 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tașca | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 104 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tașca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor41 · 24,1%
- Transport și depozitare26 · 15,3%
- Hoteluri și restaurante20 · 11,8%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 10,0%
- Industria prelucrătoare16 · 9,4%
- Construcții12 · 7,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 17,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 14,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 14,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 8,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 7,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare10 · 5,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră9 · 5,3%
- Construcții de clădiri9 · 5,3%
- Lucrări speciale de construcții9 · 5,3%
- Activități de închiriere și leasing8 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tașca?
Populația localității Tașca este de 2.443 (2026), pe locul 1.954 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tașca?
Tașca are o suprafață de 95,7 km², cu o densitate a populației de 26 loc./km².
Populația din Tașca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tașca a trecut de la 2.625 la 2.443, adică o variație de −6,9%.
Unde se află Tașca?
Tașca se află în județul Neamț. Latitudine 46,889, longitudine 26,014.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tașca?
În Tașca, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,16 km (2025), pe locul 1.662 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tașca?
În Tașca, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Tașca?
Cele mai apropiate de Tașca sunt: Bicaz (6,3 km), Bicazu Ardelean (6,6 km), Bicaz-Chei (13 km), Ceahlău (14 km), Pângărați (16 km).