Poienari: populație și statistici
Poienari are o populație de 1.463 (2026), pe o suprafață de 34,6 km², cu o densitate a populației de 42,3 loc./km². Se află pe locul 2.759 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.463
- 34,6 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Poienari ocupă locul 82 (număr de localități: 83).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 16,95 km în Poienari, față de o medie de 2,54 km în județul Neamț și 3,05 km la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 36,0 m² în Poienari, față de o medie de 51,4 m² în județul Neamț și 51,1 m² la nivel național.
Poienari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 10).
Poienari în cifre
Unde se află Poienari?
Populația din Poienari în timp
Populația localității Poienari a fost de 1.639 în 2016 și de 1.463 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.548 |
| 2022 | 1.527 |
| 2023 | 1.528 |
| 2024 | 1.505 |
| 2025 | 1.484 |
| 2026 | 1.463 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Neamț pentru „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.847.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Pâncești, la 4,5 km.
Toți indicatorii pentru Poienari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Poienari | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.975 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,6 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 477 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 910 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Poienari | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,79 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 309 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,68 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.966 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 787 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 2.812 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 537,9 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.015 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,0 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.976 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Poienari | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,4 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.835 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,68 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.795 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Poienari | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 53 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.111 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,6% | 2,6% | 2,3% | pe locul 366 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Poienari | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,3 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.357 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 16,95 km | 2,54 km | 4,05 km | pe locul 28 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Poienari | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,68 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 928 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,68 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 514 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Poienari | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 91 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.569 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,8 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 420 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Poienari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 28,1%
- Transport și depozitare7 · 12,3%
- Hoteluri și restaurante7 · 12,3%
- Construcții6 · 10,5%
- Industria prelucrătoare4 · 7,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 5,3%
- Alte activități de servicii3 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 17,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 14,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 12,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 12,3%
- Lucrări speciale de construcții6 · 10,5%
- Lucrări de geniu civil4 · 7,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 7,0%
- Construcții de clădiri3 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Poienari?
Populația localității Poienari este de 1.463 (2026), pe locul 2.759 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Poienari?
Poienari are o suprafață de 34,6 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Poienari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Poienari a trecut de la 1.639 la 1.463, adică o variație de −10,7%.
Unde se află Poienari?
Poienari se află în județul Neamț. Latitudine 46,886, longitudine 27,114.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Poienari?
În Poienari, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 16,95 km (2025), pe locul 28 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Poienari?
În Poienari, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 36,0 m² (2025), pe locul 2.976 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Poienari?
Cele mai apropiate de Poienari sunt: Pâncești (4,5 km), Bozieni (5,4 km), Dagâța (9,0 km), Gâdinți (10 km), Ion Creangă (10 km).