Valea Ursului: populație și statistici
Valea Ursului are o populație de 4.058 (2026), pe o suprafață de 64,7 km², cu o densitate a populației de 62,8 loc./km². Se află pe locul 1.061 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.058
- 64,7 km²
- 63 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Valea Ursului ocupă locul 38 (număr de localități: 83).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 6,2 ‰ în Valea Ursului, față de o medie de 33,1 ‰ în județul Neamț și 60,3 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 26 ‰ în Valea Ursului, față de o medie de 161 ‰ în județul Neamț și 252 ‰ la nivel național.
Valea Ursului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 13).
Valea Ursului în cifre
Unde se află Valea Ursului?
Populația din Valea Ursului în timp
Populația localității Valea Ursului a fost de 4.286 în 2016 și de 4.058 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.186 |
| 2022 | 4.146 |
| 2023 | 4.156 |
| 2024 | 4.116 |
| 2025 | 4.047 |
| 2026 | 4.058 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.056.
- Cea mai apropiată localitate este Oniceni, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Horia (populație: 7.130), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Ursului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Ursului | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.236 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.631 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 404 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.847 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Ursului | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,72 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.114 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.690 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 1.274 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 416,5 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.475 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,1 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.600 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Valea Ursului | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 6,2 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.107 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Ursului | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 26 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.020 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,1% | 2,6% | 2,3% | pe locul 328 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Valea Ursului | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Valea Ursului | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 138 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 452 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Ursului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor14 · 27,5%
- Construcții10 · 19,6%
- Hoteluri și restaurante9 · 17,6%
- Transport și depozitare5 · 9,8%
- Alte activități de servicii4 · 7,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 5,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 25,5%
- Lucrări speciale de construcții9 · 17,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 17,6%
- Construcții de clădiri8 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor5 · 9,8%
- Alte activități de servicii personale4 · 7,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 5,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte3 · 5,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Ursului?
Populația localității Valea Ursului este de 4.058 (2026), pe locul 1.061 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Ursului?
Valea Ursului are o suprafață de 64,7 km², cu o densitate a populației de 63 loc./km².
Populația din Valea Ursului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Ursului a trecut de la 4.286 la 4.058, adică o variație de −5,3%.
Unde se află Valea Ursului?
Valea Ursului se află în județul Neamț. Latitudine 46,789, longitudine 27,083.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Ursului?
În Valea Ursului, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 6,2 ‰ (2026), pe locul 3.107 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Ursului?
În Valea Ursului, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 26 ‰ (2024), pe locul 3.020 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Ursului?
Cele mai apropiate de Valea Ursului sunt: Oniceni (5,4 km), Bozieni (6,7 km), Roșiori (7,0 km), Icușești (8,0 km), Dămienești (9,8 km).