Ștefan cel Mare (Neamț): populație și statistici
Ștefan cel Mare are o populație de 2.816 (2026), pe o suprafață de 50,1 km², cu o densitate a populației de 56,2 loc./km². Se află pe locul 1.708 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.816
- 50,1 km²
- 56 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Ștefan cel Mare ocupă locul 59 (număr de localități: 83).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,36 ‰ în Ștefan cel Mare, față de o medie de 1,72 ‰ în județul Neamț și 3,92 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 36,9 m² în Ștefan cel Mare, față de o medie de 51,4 m² în județul Neamț și 51,1 m² la nivel național.
Ștefan cel Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 28).
Ștefan cel Mare în cifre
Unde se află Ștefan cel Mare?
Populația din Ștefan cel Mare în timp
Populația localității Ștefan cel Mare a fost de 3.132 în 2016 și de 2.816 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.969 |
| 2022 | 2.917 |
| 2023 | 2.886 |
| 2024 | 2.872 |
| 2025 | 2.840 |
| 2026 | 2.816 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.022.
- Cea mai apropiată localitate este Dragomirești, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Girov (populație: 5.071), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ștefan cel Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ștefan cel Mare | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 648 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,6 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 794 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 669 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ștefan cel Mare | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,88 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 1.309 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.454 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 1.608 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 516,3 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.242 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,9 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.922 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ștefan cel Mare | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,3 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.848 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,36 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.974 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ștefan cel Mare | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 51 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.178 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 2,6% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ștefan cel Mare | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 24,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 992 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ștefan cel Mare | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,3 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.045 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ștefan cel Mare | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 860 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 451 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,59 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 539 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ștefan cel Mare | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 100 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.272 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,1 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 366 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ștefan cel Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor41 · 22,3%
- Industria prelucrătoare25 · 13,6%
- Transport și depozitare24 · 13,0%
- Construcții21 · 11,4%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 9,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante11 · 6,0%
- Tranzacții imobiliare9 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 15,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 14,7%
- Lucrări speciale de construcții20 · 10,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 10,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 8,7%
- Construcții de clădiri15 · 8,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 6,5%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)10 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil10 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ștefan cel Mare?
Populația localității Ștefan cel Mare este de 2.816 (2026), pe locul 1.708 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ștefan cel Mare?
Ștefan cel Mare are o suprafață de 50,1 km², cu o densitate a populației de 56 loc./km².
Populația din Ștefan cel Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ștefan cel Mare a trecut de la 3.132 la 2.816, adică o variație de −10,1%.
Unde se află Ștefan cel Mare?
Ștefan cel Mare se află în județul Neamț. Latitudine 46,988, longitudine 26,544.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștefan cel Mare?
În Ștefan cel Mare, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,36 ‰ (2026), pe locul 2.974 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Ștefan cel Mare?
În Ștefan cel Mare, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 36,9 m² (2025), pe locul 2.922 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Ștefan cel Mare?
Cele mai apropiate de Ștefan cel Mare sunt: Dragomirești (4,5 km), Girov (6,7 km), Dochia (8,0 km), Bârgăuani (8,1 km), Războieni (9,0 km).