Farcașa (Neamț): populație și statistici
Farcașa are o populație de 3.003 (2026), pe o suprafață de 92,4 km², cu o densitate a populației de 32,5 loc./km². Se află pe locul 1.585 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.003
- 92,4 km²
- 32 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Farcașa ocupă locul 57 (număr de localități: 83).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 91,5 m² în Farcașa, față de o medie de 51,4 m² în județul Neamț și 51,1 m² la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 11,3 ‰ în Farcașa, față de o medie de 17,9 ‰ în județul Neamț și 20,1 ‰ la nivel național.
Farcașa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 51).
Farcașa în cifre
Unde se află Farcașa?
localități vecine
- Borca6,0 km · 6.235
- Poiana Teiului10,0 km · 4.577
- Broșteni15 km · 6.000
- Pipirig18 km · 8.842
- Hangu18 km · 3.414
- Grințieș19 km · 2.247
- Corbu20 km · 1.423
- Ceahlău20 km · 2.313
Toate localitățile din județul Neamț
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Farcașa în timp
Populația localității Farcașa a fost de 3.221 în 2016 și de 3.003 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.072 |
| 2022 | 3.044 |
| 2023 | 3.031 |
| 2024 | 2.985 |
| 2025 | 2.959 |
| 2026 | 3.003 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.937.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Borca (populație: 6.235), la 6,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Farcașa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Farcașa | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.406 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Farcașa | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,10 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 2.229 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,33 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.358 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.943 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 1.014 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 647,0 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 418 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 91,5 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 10 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 1,92 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.388 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Farcașa | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,3 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 989 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,00 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 935 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Farcașa | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 53 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.111 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,6% | 2,6% | 2,3% | pe locul 776 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Farcașa | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,8 înnoptări | 1,4 | 0,4 | pe locul 391 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 427 ‰ | 743 ‰ | 200 ‰ | pe locul 408 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 25,6 ‰ | 24,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 393 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Farcașa | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,3 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.256 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,93 km | 2,54 km | 4,05 km | pe locul 1.108 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Farcașa | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,59 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.579 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Farcașa | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 94 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.468 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Farcașa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor70 · 21,1%
- Transport și depozitare44 · 13,3%
- Industria prelucrătoare42 · 12,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit39 · 11,7%
- Construcții30 · 9,0%
- Activități administrative și servicii de suport26 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante23 · 6,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 3,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 15,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 12,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte37 · 11,1%
- Silvicultură și exploatare forestieră35 · 10,5%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)29 · 8,7%
- Lucrări speciale de construcții29 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 8,4%
- Construcții de clădiri21 · 6,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 6,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Farcașa?
Populația localității Farcașa este de 3.003 (2026), pe locul 1.585 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Farcașa?
Farcașa are o suprafață de 92,4 km², cu o densitate a populației de 32 loc./km².
Populația din Farcașa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Farcașa a trecut de la 3.221 la 3.003, adică o variație de −6,8%.
Unde se află Farcașa?
Farcașa se află în județul Neamț. Latitudine 47,176, longitudine 25,862.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Farcașa?
În Farcașa, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 91,5 m² (2025), pe locul 10 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Farcașa?
În Farcașa, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,3 ‰ (2025), pe locul 2.890 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Farcașa?
Cele mai apropiate de Farcașa sunt: Borca (6,0 km), Poiana Teiului (10,0 km), Broșteni (15 km), Pipirig (18 km), Hangu (18 km).