Ghelari: populație și statistici
Ghelari are o populație de 1.826 (2026), pe o suprafață de 46,5 km², cu o densitate a populației de 39,2 loc./km². Se află pe locul 2.488 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.826
- 46,5 km²
- 39 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Ghelari ocupă locul 39 (număr de localități: 69).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 150,6 m³ în Ghelari, față de o medie de 48,2 m³ în județul Hunedoara și 39,9 m³ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 6,57 ‰ în Ghelari, față de o medie de 2,88 ‰ în județul Hunedoara și 3,92 ‰ la nivel național.
Ghelari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 47).
Ghelari în cifre
Unde se află Ghelari?
Populația din Ghelari în timp
Populația localității Ghelari a fost de 2.099 în 2016 și de 1.826 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.991 |
| 2022 | 1.963 |
| 2023 | 1.919 |
| 2024 | 1.867 |
| 2025 | 1.858 |
| 2026 | 1.826 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.520.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Toplița, la 3,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Hunedoara (populație: 65.705), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ghelari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ghelari | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,9 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 660 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,4 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 147 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,8 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.916 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 669 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ghelari | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 20,26 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 151 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,10 ‰ | 0,95 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.543 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.248 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 1.966 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 683,5 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 306 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,8 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 719 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,19 ‰ | 0,68 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 583 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ghelari | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 67,9 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 188 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 6,57 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 123 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ghelari | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 31 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.905 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ghelari | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,7 înnoptări | 0,9 | 0,4 | pe locul 425 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 531 ‰ | 550 ‰ | 200 ‰ | pe locul 351 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 17,5 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 524 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ghelari | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 150,6 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 26 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,74 km | 3,55 km | 4,05 km | pe locul 1.151 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ghelari | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.309 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,60 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 937 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,87 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 864 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ghelari | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 50 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.959 din 3.158 |
Societăți pe activități economice: Ghelari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor70 · 17,9%
- Transport și depozitare51 · 13,0%
- Construcții46 · 11,8%
- Activități administrative și servicii de suport41 · 10,5%
- Hoteluri și restaurante40 · 10,2%
- Industria prelucrătoare37 · 9,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice23 · 5,9%
- Alte activități de servicii22 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 12,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte45 · 11,5%
- Lucrări speciale de construcții40 · 10,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 10,0%
- Construcții de clădiri37 · 9,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi26 · 6,6%
- Lucrări de geniu civil25 · 6,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare25 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație25 · 6,4%
- Activități de închiriere și leasing18 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ghelari?
Populația localității Ghelari este de 1.826 (2026), pe locul 2.488 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ghelari?
Ghelari are o suprafață de 46,5 km², cu o densitate a populației de 39 loc./km².
Populația din Ghelari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ghelari a trecut de la 2.099 la 1.826, adică o variație de −13,0%.
Unde se află Ghelari?
Ghelari se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,717, longitudine 22,783.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Ghelari?
În Ghelari, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 150,6 m³ (2025), pe locul 26 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ghelari?
În Ghelari, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 6,57 ‰ (2026), pe locul 123 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Ghelari?
Cele mai apropiate de Ghelari sunt: Toplița (3,7 km), Lelese (6,9 km), Teliucu Inferior (8,0 km), Cerbăl (8,9 km), Bunila (9,1 km).