Baru: populație și statistici
Baru are o populație de 2.715 (2026), pe o suprafață de 140,8 km², cu o densitate a populației de 19,3 loc./km². Se află pe locul 1.771 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.715
- 140,8 km²
- 19 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Baru ocupă locul 27 (număr de localități: 69).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 13,11 km în Baru, față de o medie de 3,55 km în județul Hunedoara și 3,05 km la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,37 ‰ în Baru, față de o medie de 0,95 ‰ în județul Hunedoara și 1,87 ‰ la nivel național.
Baru: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 31).
Baru în cifre
Unde se află Baru?
localități vecine
- Pui7,3 km · 3.931
- Bănița8,0 km · 1.237
- Vulcan15 km · 25.150
- Lupeni15 km · 23.296
- Boșorod16 km · 1.767
- Uricani17 km · 8.426
- Aninoasa17 km · 4.065
- Petroșani17 km · 36.932
Toate localitățile din județul Hunedoara
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Baru în timp
Populația localității Baru a fost de 2.779 în 2016 și de 2.715 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.779 |
| 2022 | 2.739 |
| 2023 | 2.724 |
| 2024 | 2.749 |
| 2025 | 2.723 |
| 2026 | 2.715 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.718.
- Densitatea populației sale este de 4,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Pui, la 7,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vulcan (populație: 25.150), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Baru
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Baru | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,7 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 681 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.015 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 386 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Baru | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,28 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 857 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,37 ‰ | 0,95 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.274 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.590 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 1.402 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 585,6 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 692 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,1 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 431 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,37 ‰ | 0,68 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.700 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Baru | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,64 km | 2,99 km | 6,17 km | pe locul 559 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 224 m³ | 7.058 m³ | 325.688 m³ | pe locul 595 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Baru | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,6 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.185 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,05 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 488 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Baru | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 61 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.847 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,1% | 3,1% | 2,3% | pe locul 684 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Baru | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 0,9 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 219 ‰ | 550 ‰ | 200 ‰ | pe locul 608 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 778 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Baru | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 46,4 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 474 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 13,11 km | 3,55 km | 4,05 km | pe locul 77 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Baru | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.103 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,60 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.942 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,87 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.450 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Baru | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 119 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 729 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Baru
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor44 · 16,2%
- Transport și depozitare38 · 14,0%
- Hoteluri și restaurante25 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport25 · 9,2%
- Construcții24 · 8,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice20 · 7,4%
- Arte, spectacole și activități recreative20 · 7,4%
- Industria prelucrătoare19 · 7,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 11,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte30 · 11,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții21 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 7,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 6,6%
- Activități sportive, de agrement și recreative16 · 5,9%
- Construcții de clădiri14 · 5,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare14 · 5,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră13 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Baru?
Populația localității Baru este de 2.715 (2026), pe locul 1.771 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Baru?
Baru are o suprafață de 140,8 km², cu o densitate a populației de 19 loc./km².
Populația din Baru crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Baru a trecut de la 2.779 la 2.715, adică o variație de −2,3%.
Unde se află Baru?
Baru se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,486, longitudine 23,176.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Baru?
În Baru, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 13,11 km (2025), pe locul 77 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Baru?
În Baru, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,37 ‰ (2025), pe locul 2.274 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Baru?
Cele mai apropiate de Baru sunt: Pui (7,3 km), Bănița (8,0 km), Vulcan (15 km), Lupeni (15 km), Boșorod (16 km).