Bulzeștii de Sus: populație și statistici
Bulzeștii de Sus are o populație de 319 (2026), pe o suprafață de 110,4 km², cu o densitate a populației de 2,9 loc./km². Se află pe locul 3.177 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +13,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 319
- 110,4 km²
- 3 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Bulzeștii de Sus ocupă locul 67 (număr de localități: 69).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 53,3 ‰ în Bulzeștii de Sus, față de o medie de 48,2 ‰ în județul Hunedoara și 60,3 ‰ la nivel național.
Bulzeștii de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Hoteluri și alte facilități de cazare (număr de societăți: 7).
Bulzeștii de Sus în cifre
Unde se află Bulzeștii de Sus?
Populația din Bulzeștii de Sus în timp
Populația localității Bulzeștii de Sus a fost de 282 în 2016 și de 319 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 275 |
| 2022 | 274 |
| 2023 | 283 |
| 2024 | 289 |
| 2025 | 316 |
| 2026 | 319 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Hunedoara pentru „Evoluția populației în 10 ani”.
- Locul 1 în județul Hunedoara pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 15.468.
- Densitatea populației sale este de 31,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Avram Iancu (populație: 1.329), la 8,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bulzeștii de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bulzeștii de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 31,3 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | ||
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | ||
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | ||
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ |
Locuințe
| Indicator | Bulzeștii de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 308 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 3.172 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 965,5 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | ||
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 38,6 m² | 49,0 m² | 50,3 m² |
Economie
| Indicator | Bulzeștii de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 53,3 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | ||
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 12,54 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ |
Piața muncii
| Indicator | Bulzeștii de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 25 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | ||
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,5% | 3,1% | 2,3% |
Turism
| Indicator | Bulzeștii de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 25,1 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ |
Educație
| Indicator | Bulzeștii de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 16 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | ||
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 31,3 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. |
Societăți pe activități economice: Bulzeștii de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Hoteluri și restaurante9 · 19,1%
- Transport și depozitare7 · 14,9%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 12,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 10,6%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor5 · 10,6%
- Învățământ4 · 8,5%
- Arte, spectacole și activități recreative4 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 6,4%
Cele mai frecvente activități
- Hoteluri și alte facilități de cazare7 · 14,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 12,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 12,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor4 · 8,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 8,5%
- Învățământ4 · 8,5%
- Activități sportive, de agrement și recreative4 · 8,5%
- Silvicultură și exploatare forestieră3 · 6,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor3 · 6,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi3 · 6,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bulzeștii de Sus?
Populația localității Bulzeștii de Sus este de 319 (2026), pe locul 3.177 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bulzeștii de Sus?
Bulzeștii de Sus are o suprafață de 110,4 km², cu o densitate a populației de 3 loc./km².
Populația din Bulzeștii de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bulzeștii de Sus a trecut de la 282 la 319, adică o variație de +13,1%.
Unde se află Bulzeștii de Sus?
Bulzeștii de Sus se află în județul Hunedoara. Latitudine 46,301, longitudine 22,783.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Bulzeștii de Sus?
În Bulzeștii de Sus, „Locuințe existente” se situează la 308 (2025), pe locul 3.172 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Bulzeștii de Sus?
Cele mai apropiate de Bulzeștii de Sus sunt: Avram Iancu (8,3 km), Hălmăgel (9,8 km), Poiana Vadului (12 km), Ribița (13 km), Blăjeni (14 km).