Sântămăria-Orlea: populație și statistici
Sântămăria-Orlea are o populație de 3.003 (2026), pe o suprafață de 69,9 km², cu o densitate a populației de 42,9 loc./km². Se află pe locul 1.585 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.003
- 69,9 km²
- 43 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Sântămăria-Orlea ocupă locul 24 (număr de localități: 69).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 0,40 km în Sântămăria-Orlea, față de o medie de 2,99 km în județul Hunedoara și 3,48 km la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 3,3 ‰ în Sântămăria-Orlea, față de o medie de 5,0 ‰ în județul Hunedoara și 6,7 ‰ la nivel național.
Sântămăria-Orlea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 47).
Sântămăria-Orlea în cifre
Unde se află Sântămăria-Orlea?
Populația din Sântămăria-Orlea în timp
Populația localității Sântămăria-Orlea a fost de 3.194 în 2016 și de 3.003 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.065 |
| 2022 | 3.058 |
| 2023 | 3.031 |
| 2024 | 3.031 |
| 2025 | 3.013 |
| 2026 | 3.003 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.796.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Hațeg (populație: 10.149), la 2,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sântămăria-Orlea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sântămăria-Orlea | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.907 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 993 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,3 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.004 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sântămăria-Orlea | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,63 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 2.321 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,66 ‰ | 0,95 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 281 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.486 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 1.563 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 494,8 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.473 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,2 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.588 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,00 ‰ | 0,68 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.139 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sântămăria-Orlea | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 0,40 km | 2,99 km | 6,17 km | pe locul 989 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 5 m³ | 7.058 m³ | 325.688 m³ | pe locul 996 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sântămăria-Orlea | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,6 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.032 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,00 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.660 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sântămăria-Orlea | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 53 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.111 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,3% | 3,1% | 2,3% | pe locul 834 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sântămăria-Orlea | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,9 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 45 ‰ | 550 ‰ | 200 ‰ | pe locul 972 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 446 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sântămăria-Orlea | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,6 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.953 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,86 km | 3,55 km | 4,05 km | pe locul 1.116 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sântămăria-Orlea | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,60 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,87 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.579 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sântămăria-Orlea | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 72 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sântămăria-Orlea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor74 · 25,0%
- Transport și depozitare39 · 13,2%
- Construcții37 · 12,5%
- Industria prelucrătoare27 · 9,1%
- Hoteluri și restaurante25 · 8,4%
- Activități administrative și servicii de suport25 · 8,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 5,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 15,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor45 · 15,2%
- Lucrări speciale de construcții33 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte33 · 11,1%
- Construcții de clădiri29 · 9,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 7,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil15 · 5,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 3,7%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora11 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sântămăria-Orlea?
Populația localității Sântămăria-Orlea este de 3.003 (2026), pe locul 1.585 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sântămăria-Orlea?
Sântămăria-Orlea are o suprafață de 69,9 km², cu o densitate a populației de 43 loc./km².
Populația din Sântămăria-Orlea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sântămăria-Orlea a trecut de la 3.194 la 3.003, adică o variație de −6,0%.
Unde se află Sântămăria-Orlea?
Sântămăria-Orlea se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,591, longitudine 22,971.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sântămăria-Orlea?
În Sântămăria-Orlea, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 0,40 km (2025), pe locul 989 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sântămăria-Orlea?
În Sântămăria-Orlea, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 3,3 ‰ (2025), pe locul 3.004 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Sântămăria-Orlea?
Cele mai apropiate de Sântămăria-Orlea sunt: Hațeg (2,5 km), General Berthelot (6,9 km), Totești (7,3 km), Sălașu de Sus (9,0 km), Bretea Română (9,2 km).