Lunca Cernii de Jos: populație și statistici
Lunca Cernii de Jos are o populație de 776 (2026), pe o suprafață de 151,3 km², cu o densitate a populației de 5,1 loc./km². Se află pe locul 3.117 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 776
- 151,3 km²
- 5 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Lunca Cernii de Jos ocupă locul 60 (număr de localități: 69).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 12,9 în Lunca Cernii de Jos, față de o medie de 2,8 la 10 000 loc. în județul Hunedoara și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Lunca Cernii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 13).
Lunca Cernii de Jos în cifre
Unde se află Lunca Cernii de Jos?
localități vecine
- Bunila7,6 km · 309
- Răchitova10 km · 1.175
- Lelese12 km · 327
- Toplița14 km · 703
- Băuțar16 km · 2.229
- Ghelari16 km · 1.826
- Densuș16 km · 1.391
- Bătrâna16 km · 109
Toate localitățile din județul Hunedoara
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Lunca Cernii de Jos în timp
Populația localității Lunca Cernii de Jos a fost de 888 în 2016 și de 776 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 837 |
| 2022 | 813 |
| 2023 | 791 |
| 2024 | 787 |
| 2025 | 783 |
| 2026 | 776 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 21.190.
- Densitatea populației sale este de 17,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bunila, la 7,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Răchitova (populație: 1.175), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca Cernii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca Cernii de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.009 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.172 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca Cernii de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,38 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 2.169 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 456 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 3.143 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 587,6 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 683 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,1 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.843 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Lunca Cernii de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 30,9 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.455 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,58 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.198 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca Cernii de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 97 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.064 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,3% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.123 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Lunca Cernii de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 6,4 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.499 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,64 km | 3,55 km | 4,05 km | pe locul 1.605 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Lunca Cernii de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 43 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.031 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 12,9 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 47 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca Cernii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 23,5%
- Transport și depozitare14 · 20,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 14,7%
- Industria prelucrătoare7 · 10,3%
- Hoteluri și restaurante6 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 7,4%
- Arte, spectacole și activități recreative3 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 19,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 17,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 14,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 13,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră8 · 11,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare5 · 7,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 5,9%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră3 · 4,4%
- Activități sportive, de agrement și recreative3 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca Cernii de Jos?
Populația localității Lunca Cernii de Jos este de 776 (2026), pe locul 3.117 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca Cernii de Jos?
Lunca Cernii de Jos are o suprafață de 151,3 km², cu o densitate a populației de 5 loc./km².
Populația din Lunca Cernii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca Cernii de Jos a trecut de la 888 la 776, adică o variație de −12,6%.
Unde se află Lunca Cernii de Jos?
Lunca Cernii de Jos se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,638, longitudine 22,615.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Cernii de Jos?
În Lunca Cernii de Jos, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 12,9 la 10 000 loc. (2025), pe locul 47 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Lunca Cernii de Jos?
În Lunca Cernii de Jos, „Locuințe existente” se situează la 456 (2025), pe locul 3.143 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Lunca Cernii de Jos?
Cele mai apropiate de Lunca Cernii de Jos sunt: Bunila (7,6 km), Răchitova (10 km), Lelese (12 km), Toplița (14 km), Băuțar (16 km).