Turdaș: populație și statistici
Turdaș are o populație de 2.178 (2026), pe o suprafață de 32,6 km², cu o densitate a populației de 66,7 loc./km². Se află pe locul 2.191 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +3,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.178
- 32,6 km²
- 67 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Turdaș ocupă locul 32 (număr de localități: 69).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 34 ‰ în Turdaș, față de o medie de 132 ‰ în județul Hunedoara și 163 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 29 ‰ în Turdaș, față de o medie de 242 ‰ în județul Hunedoara și 252 ‰ la nivel național.
Turdaș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Turdaș în cifre
Unde se află Turdaș?
Populația din Turdaș în timp
Populația localității Turdaș a fost de 2.102 în 2016 și de 2.178 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.145 |
| 2022 | 2.135 |
| 2023 | 2.132 |
| 2024 | 2.140 |
| 2025 | 2.171 |
| 2026 | 2.178 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.570.
- Cea mai apropiată localitate este Mărtinești, la 3,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Orăștie (populație: 20.021), la 5,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Turdaș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Turdaș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,2 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 871 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.752 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Turdaș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,38 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 838 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 896 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 2.639 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 411,4 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.550 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,9 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.489 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Turdaș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,17 km | 2,99 km | 6,17 km | pe locul 307 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 225 m³ | 7.058 m³ | 325.688 m³ | pe locul 593 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Turdaș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,3 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.057 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,46 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.932 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Turdaș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 29 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.958 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,4% | 3,1% | 2,3% | pe locul 391 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Turdaș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 52,3 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 369 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Turdaș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 34 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.100 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,2 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 162 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Turdaș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor48 · 24,9%
- Transport și depozitare33 · 17,1%
- Construcții19 · 9,8%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante15 · 7,8%
- Industria prelucrătoare14 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 5,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 19,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte28 · 14,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 14,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi20 · 10,4%
- Lucrări speciale de construcții17 · 8,8%
- Construcții de clădiri14 · 7,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 7,3%
- Lucrări de geniu civil9 · 4,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră9 · 4,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Turdaș?
Populația localității Turdaș este de 2.178 (2026), pe locul 2.191 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Turdaș?
Turdaș are o suprafață de 32,6 km², cu o densitate a populației de 67 loc./km².
Populația din Turdaș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Turdaș a trecut de la 2.102 la 2.178, adică o variație de +3,6%.
Unde se află Turdaș?
Turdaș se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,850, longitudine 23,133.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Turdaș?
În Turdaș, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 34 ‰ (2025), pe locul 3.100 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Turdaș?
În Turdaș, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 29 ‰ (2024), pe locul 2.958 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Turdaș?
Cele mai apropiate de Turdaș sunt: Mărtinești (3,7 km), Rapoltu Mare (4,8 km), Orăștie (5,2 km), Beriu (8,0 km), Geoagiu (9,3 km).