Sălașu de Sus: populație și statistici
Sălașu de Sus are o populație de 2.086 (2026), pe o suprafață de 222,1 km², cu o densitate a populației de 9,4 loc./km². Se află pe locul 2.269 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.086
- 222,1 km²
- 9 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Sălașu de Sus ocupă locul 35 (număr de localități: 69).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 20,52 km în Sălașu de Sus, față de o medie de 3,55 km în județul Hunedoara și 3,05 km la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 48 ‰ în Sălașu de Sus, față de o medie de 132 ‰ în județul Hunedoara și 163 ‰ la nivel național.
Sălașu de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 43).
Sălașu de Sus în cifre
Unde se află Sălașu de Sus?
Populația din Sălașu de Sus în timp
Populația localității Sălașu de Sus a fost de 2.308 în 2016 și de 2.086 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.246 |
| 2022 | 2.222 |
| 2023 | 2.203 |
| 2024 | 2.163 |
| 2025 | 2.126 |
| 2026 | 2.086 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 31.102.
- Densitatea populației sale este de 9,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Râu de Mori, la 8,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pui (populație: 3.931), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sălașu de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sălașu de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.916 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.436 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,4 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.991 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,7 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 440 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sălașu de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 19,13 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 183 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,48 ‰ | 0,95 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.164 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.212 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 2.036 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 581,0 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 710 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,3 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 843 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Sălașu de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 48,4 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 548 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,92 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.730 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sălașu de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 31 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.905 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,4% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.101 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sălașu de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,6 înnoptări | 0,9 | 0,4 | pe locul 250 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.183 ‰ | 550 ‰ | 200 ‰ | pe locul 197 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 98,3 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 116 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sălașu de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,4 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.437 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 20,52 km | 3,55 km | 4,05 km | pe locul 12 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sălașu de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,44 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 332 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,96 ‰ | 0,60 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 160 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Sălașu de Sus | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 48 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.983 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,8 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 924 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sălașu de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor57 · 20,8%
- Hoteluri și restaurante34 · 12,4%
- Industria prelucrătoare32 · 11,7%
- Transport și depozitare27 · 9,9%
- Construcții26 · 9,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 8,0%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 7,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 11,3%
- Lucrări speciale de construcții26 · 9,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 8,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 8,0%
- Hoteluri și alte facilități de cazare19 · 6,9%
- Construcții de clădiri18 · 6,6%
- Fabricarea produselor alimentare15 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 5,1%
- Lucrări de geniu civil13 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sălașu de Sus?
Populația localității Sălașu de Sus este de 2.086 (2026), pe locul 2.269 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sălașu de Sus?
Sălașu de Sus are o suprafață de 222,1 km², cu o densitate a populației de 9 loc./km².
Populația din Sălașu de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sălașu de Sus a trecut de la 2.308 la 2.086, adică o variație de −9,6%.
Unde se află Sălașu de Sus?
Sălașu de Sus se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,510, longitudine 22,955.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sălașu de Sus?
În Sălașu de Sus, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 20,52 km (2025), pe locul 12 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sălașu de Sus?
În Sălașu de Sus, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 48 ‰ (2025), pe locul 2.983 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Sălașu de Sus?
Cele mai apropiate de Sălașu de Sus sunt: Râu de Mori (8,2 km), Totești (8,4 km), Sântămăria-Orlea (9,0 km), Pui (11 km), Hațeg (11 km).