Hărău: populație și statistici
Hărău are o populație de 2.099 (2026), pe o suprafață de 49,4 km², cu o densitate a populației de 42,5 loc./km². Se află pe locul 2.255 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: 0,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.099
- 49,4 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Hărău ocupă locul 33 (număr de localități: 69).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 20 ‰ în Hărău, față de o medie de 242 ‰ în județul Hunedoara și 252 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 13,86 km în Hărău, față de o medie de 3,55 km în județul Hunedoara și 3,05 km la nivel național.
Hărău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 54).
Hărău în cifre
Unde se află Hărău?
Populația din Hărău în timp
Populația localității Hărău a fost de 2.098 în 2016 și de 2.099 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.111 |
| 2022 | 2.094 |
| 2023 | 2.065 |
| 2024 | 2.090 |
| 2025 | 2.114 |
| 2026 | 2.099 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.915.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Deva (populație: 63.068), la 4,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hărău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hărău | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 31,4 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 197 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,7 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 220 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,3 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.004 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,7 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 722 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hărău | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,43 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 482 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,33 ‰ | 0,95 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 477 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.137 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 2.193 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 541,7 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 989 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,5 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.006 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,91 ‰ | 0,68 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 677 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Hărău | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 55,7 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 348 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,72 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 184 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hărău | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 20 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.102 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,5% | 3,1% | 2,3% | pe locul 600 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Hărău | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,5 înnoptări | 0,9 | 0,4 | pe locul 523 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 387 ‰ | 550 ‰ | 200 ‰ | pe locul 437 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 513 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Hărău | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 31,0 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.092 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 13,86 km | 3,55 km | 4,05 km | pe locul 65 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Hărău | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.581 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,60 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.284 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Hărău | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 65 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.617 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,8 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 924 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hărău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor68 · 19,7%
- Transport și depozitare40 · 11,6%
- Activități administrative și servicii de suport32 · 9,3%
- Industria prelucrătoare31 · 9,0%
- Construcții28 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice27 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante24 · 7,0%
- Arte, spectacole și activități recreative19 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor54 · 15,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 9,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 9,6%
- Lucrări speciale de construcții27 · 7,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi22 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 5,8%
- Construcții de clădiri19 · 5,5%
- Activități sportive, de agrement și recreative17 · 4,9%
- Fabricarea produselor alimentare14 · 4,1%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management14 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hărău?
Populația localității Hărău este de 2.099 (2026), pe locul 2.255 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hărău?
Hărău are o suprafață de 49,4 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Hărău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hărău a trecut de la 2.098 la 2.099, adică o variație de 0,0%.
Unde se află Hărău?
Hărău se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,901, longitudine 22,957.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hărău?
În Hărău, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 20 ‰ (2024), pe locul 3.102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hărău?
În Hărău, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 13,86 km (2025), pe locul 65 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Hărău?
Cele mai apropiate de Hărău sunt: Deva (4,7 km), Șoimuș (6,6 km), Simeria (7,0 km), Certeju de Sus (8,2 km), Rapoltu Mare (10,0 km).