Densuș: populație și statistici
Densuș are o populație de 1.391 (2026), pe o suprafață de 135,7 km², cu o densitate a populației de 10,2 loc./km². Se află pe locul 2.819 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.391
- 135,7 km²
- 10 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Densuș ocupă locul 46 (număr de localități: 69).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 56,1 ‰ în Densuș, față de o medie de 48,2 ‰ în județul Hunedoara și 60,3 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 7,2 în Densuș, față de o medie de 2,8 la 10 000 loc. în județul Hunedoara și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Densuș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 36).
Densuș în cifre
Unde se află Densuș?
Populația din Densuș în timp
Populația localității Densuș a fost de 1.475 în 2016 și de 1.391 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.403 |
| 2022 | 1.390 |
| 2023 | 1.384 |
| 2024 | 1.389 |
| 2025 | 1.411 |
| 2026 | 1.391 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.010.
- Densitatea populației sale este de 8,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Răchitova, la 6,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Râu de Mori (populație: 3.101), la 9,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Densuș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Densuș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.186 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,6 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 625 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,5 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.782 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,4 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 362 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Densuș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,59 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 389 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,44 ‰ | 0,95 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.266 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 799 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 2.798 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 574,4 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 748 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,7 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 514 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,72 ‰ | 0,68 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.349 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Densuș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 56,1 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 344 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,31 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 420 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Densuș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 177 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 473 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,1% | 3,1% | 2,3% | pe locul 684 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Densuș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 34,5 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 309 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Densuș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 33,8 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 956 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,20 km | 3,55 km | 4,05 km | pe locul 217 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Densuș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 839 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 0,60 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 432 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Densuș | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,2 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 354 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Densuș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor46 · 20,0%
- Transport și depozitare35 · 15,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit28 · 12,2%
- Construcții21 · 9,1%
- Industria prelucrătoare20 · 8,7%
- Hoteluri și restaurante20 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 7,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 15,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 13,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 11,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe21 · 9,1%
- Lucrări speciale de construcții19 · 8,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi19 · 8,3%
- Silvicultură și exploatare forestieră13 · 5,7%
- Construcții de clădiri12 · 5,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare11 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing11 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Densuș?
Populația localității Densuș este de 1.391 (2026), pe locul 2.819 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Densuș?
Densuș are o suprafață de 135,7 km², cu o densitate a populației de 10 loc./km².
Populația din Densuș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Densuș a trecut de la 1.475 la 1.391, adică o variație de −5,7%.
Unde se află Densuș?
Densuș se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,579, longitudine 22,806.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Densuș?
În Densuș, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 56,1 ‰ (2026), pe locul 344 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Densuș?
În Densuș, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 7,2 la 10 000 loc. (2025), pe locul 354 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Densuș?
Cele mai apropiate de Densuș sunt: Răchitova (6,1 km), Totești (6,2 km), General Berthelot (6,5 km), Râu de Mori (9,4 km), Hațeg (12 km).