Sarmizegetusa: populație și statistici
Sarmizegetusa are o populație de 1.071 (2026), pe o suprafață de 72,5 km², cu o densitate a populației de 14,8 loc./km². Se află pe locul 3.015 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.071
- 72,5 km²
- 15 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Sarmizegetusa ocupă locul 53 (număr de localități: 69).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 24,56 km în Sarmizegetusa, față de o medie de 5,11 km în județul Hunedoara și 4,84 km la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 9,3 în Sarmizegetusa, față de o medie de 2,8 la 10 000 loc. în județul Hunedoara și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Sarmizegetusa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 21).
Sarmizegetusa în cifre
Unde se află Sarmizegetusa?
Populația din Sarmizegetusa în timp
Populația localității Sarmizegetusa a fost de 1.191 în 2016 și de 1.071 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.117 |
| 2022 | 1.091 |
| 2023 | 1.075 |
| 2024 | 1.078 |
| 2025 | 1.081 |
| 2026 | 1.071 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.147.
- Densitatea populației sale este de 6,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Râu de Mori (populație: 3.101), la 8,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sarmizegetusa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sarmizegetusa | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.614 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.631 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,7 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 571 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sarmizegetusa | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 24,56 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 81 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 555 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 3.080 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 518,2 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.222 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,7 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.177 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Sarmizegetusa | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,0 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 725 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,87 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.781 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sarmizegetusa | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 37 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,1% | 3,1% | 2,3% | pe locul 684 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sarmizegetusa | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 74,7 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 151 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sarmizegetusa | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,0 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.267 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Sarmizegetusa | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 563 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 0,60 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 188 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 0,87 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 282 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sarmizegetusa | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 59 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.780 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,3 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 148 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sarmizegetusa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor23 · 21,9%
- Transport și depozitare15 · 14,3%
- Hoteluri și restaurante14 · 13,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 10,5%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 9,5%
- Industria prelucrătoare8 · 7,6%
- Construcții6 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare4 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 20,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte14 · 13,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 12,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 12,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare9 · 8,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 8,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 7,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră7 · 6,7%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 4,8%
- Lucrări speciale de construcții5 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sarmizegetusa?
Populația localității Sarmizegetusa este de 1.071 (2026), pe locul 3.015 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sarmizegetusa?
Sarmizegetusa are o suprafață de 72,5 km², cu o densitate a populației de 15 loc./km².
Populația din Sarmizegetusa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sarmizegetusa a trecut de la 1.191 la 1.071, adică o variație de −10,1%.
Unde se află Sarmizegetusa?
Sarmizegetusa se află în județul Hunedoara. Latitudine 45,478, longitudine 22,747.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sarmizegetusa?
În Sarmizegetusa, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 24,56 km (2025), pe locul 81 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sarmizegetusa?
În Sarmizegetusa, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 9,3 la 10 000 loc. (2025), pe locul 148 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Sarmizegetusa?
Cele mai apropiate de Sarmizegetusa sunt: Râu de Mori (8,4 km), Băuțar (12 km), Densuș (12 km), Răchitova (14 km), Totești (14 km).