Vața de Jos: populație și statistici
Vața de Jos are o populație de 3.202 (2026), pe o suprafață de 202,1 km², cu o densitate a populației de 15,8 loc./km². Se află pe locul 1.445 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.202
- 202,1 km²
- 16 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Vața de Jos ocupă locul 20 (număr de localități: 69).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 2,65 km în Vața de Jos, față de o medie de 5,11 km în județul Hunedoara și 4,84 km la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 61,2 m³ în Vața de Jos, față de o medie de 48,2 m³ în județul Hunedoara și 39,9 m³ la nivel național.
Vața de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 51).
Vața de Jos în cifre
Unde se află Vața de Jos?
Populația din Vața de Jos în timp
Populația localității Vața de Jos a fost de 3.626 în 2016 și de 3.202 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.426 |
| 2022 | 3.354 |
| 2023 | 3.313 |
| 2024 | 3.278 |
| 2025 | 3.244 |
| 2026 | 3.202 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 28.305.
- Densitatea populației sale este de 5,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Tomești, la 6,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Brad (populație: 14.001), la 16 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vața de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vața de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,4 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.117 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,4 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 362 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vața de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,65 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 2.508 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,62 ‰ | 0,95 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.039 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.854 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 1.097 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 579,0 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 723 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,8 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 337 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vața de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,8 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.323 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,44 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 700 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vața de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 53 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.111 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,4% | 3,1% | 2,3% | pe locul 620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vața de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,9 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 76 ‰ | 550 ‰ | 200 ‰ | pe locul 874 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 28,7 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 356 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vața de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 61,2 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 249 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 km | 3,55 km | 4,05 km | pe locul 1.461 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vața de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.111 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 0,60 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 700 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 0,87 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 722 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vața de Jos | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vața de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor68 · 21,1%
- Transport și depozitare39 · 12,1%
- Hoteluri și restaurante33 · 10,2%
- Activități administrative și servicii de suport33 · 10,2%
- Industria prelucrătoare28 · 8,7%
- Construcții24 · 7,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit21 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 15,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 13,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte33 · 10,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație28 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi24 · 7,5%
- Lucrări speciale de construcții22 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil19 · 5,9%
- Construcții de clădiri17 · 5,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare17 · 5,3%
- Fabricarea produselor alimentare14 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vața de Jos?
Populația localității Vața de Jos este de 3.202 (2026), pe locul 1.445 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vața de Jos?
Vața de Jos are o suprafață de 202,1 km², cu o densitate a populației de 16 loc./km².
Populația din Vața de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vața de Jos a trecut de la 3.626 la 3.202, adică o variație de −11,7%.
Unde se află Vața de Jos?
Vața de Jos se află în județul Hunedoara. Latitudine 46,178, longitudine 22,597.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vața de Jos?
În Vața de Jos, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 2,65 km (2025), pe locul 2.508 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Vața de Jos?
În Vața de Jos, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 61,2 m³ (2025), pe locul 249 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Vața de Jos?
Cele mai apropiate de Vața de Jos sunt: Tomești (6,0 km), Baia de Criș (9,1 km), Hălmagiu (9,9 km), Ribița (13 km), Brad (16 km).